10 tipů pro zahradní skleníky

Vládu v plné síle převzala paní Zima, což je pro vášnivé zahrádkáře období odpočinku a plánů na další sezónu. Je potřeba si rozmyslet, co příští rok na zahrádku zasadit nebo jestli nekoupit přeci jenom zahradní skleník. Není nad domácí rajčata, okurky a papriky!

A tento fakt mě přesvědčil ke koupi skleníku. Ale jaký bude vhodný zahradní skleník? Jak správně vybrat? Nejdříve jsem si obešla už zkušené zahrádkáře, aby mi poradili a řekli, jak jsou spokojení s jejich skleníkem. Nemám totiž o skleníku ani páru. Vím jen, že se vyrábí buď z tvrzeného skla, polykarbonátu nebo z hliníkových profilů.

Nakonec mě přesvědčili, že pro mě bude nejvhodnější ten z polykarbonátu, protože z něho vyrobené desky jsou takřka nerozbitné, ohebné, lehké a odolné vůči poškození. Jeho údržba je skoro nulová. Občas stačí špinavé desky omýt hadrem, případně je očistit od navátého sněhu, větví nebo spadaného listí.

Protože se chystám v zahradním skleníku pěstovat jen zeleninu, bude mi stačit o velikosti 2 krát 4 metry. Větší by byl zbytečný, pro mojí osobní potřebu to bude bohatě stačit.

Skleník umístím do volného prostoru, kde není stín. Zajistím tak zelenině celodenní přísun slunečních paprsků. Zkušení zahrádkáři mě upozorňovali na to, abych nezapomněla na větrání. Minimálně 10% pláště zahradního skleníků by totiž mělo být větratelné otevíracími okny.

V chytrých knihách jsem se dočetla, že ke skleníkům je možné zakoupit různé příslušenství. Firmy nabízejí větrací okénka, teploměry, vlhkoměry, poličky, regály, zavlažovací zařízení, vytápění nebo plastové chodníky, lampy a mnoho dalšího.

Koupě toho nejlevnějšího skleníku také nebude to pravé ořechové. Určitá investice se zkrátka vyplatí. Pak se člověku nemůže stát, že ho odnese silný vítr, nebo se prolomí střecha pod tíhou sněhu. S „okatě“ levným skleníkem bohužel koupíte nekvalitní polykarbonát nebo polypropylen. To znamená, že materiály nemají dobrou UV ochranu a po pár měsících žloutnou a mění negativně své fyzikální vlastnosti – objevují se bubliny, díry… Polykarbonát firmy Sklenik-Expert.cz je kvalitní certifikovaný polykarbonát se zárukou 10 let. Ten vám vydrží hodně dlouho a nehrozí jeho zežloutnutí.
Aby rostliny dobře rostly a sílily, je dobré do skleníku dát kvalitní zahradní kompost. To je základ každé dobré úrody!

Tak, to bychom měli skleník z technického hlediska. Teď už zbývá říct, co všechno do něho můžeme zasadit. Zaručeně zeleninu, ale sklízet můžete i úrodu „teplých krajů“. Například vinnou révu, citrusy nebo fíky. Skleník dává velké možnosti.

Zkušení pěstitelé mi jistě dají za pravdu, že nevítaní hosté v podobě škůdců dokážou s úrodou pěkně zatočit. Proto je dobré být připravení na všechno. Nejčastějšími škůdci ve skleníku jsou mšice a svilušky.

Informací je mnoho, proto si to pojďme ještě zrekapitulovat:

10 tipů pro zahradní skleníky

  1. Zvolte raději skleník z polykarbonátových desek.
  2. Velikost skleníku je dobré zvolit podle rozsahu zamýšlených výpěstků.
  3. Péče o něj je jednoduchá. Odstraňte z něj nečistotu vlhkým hadrem.
  4. Skleník postavit v místech, kam celý den svítí sluníčko a nic mu nebude „stínit“.
  5. Důležité je i větrání skleníku. 10% jeho pláště by mělo být větratelné.
  6. Ke skleníkům lze dokoupit různé příslušenství, které je obrovským pomocníkem v péči o úrodu.
  7. Investice do pořádného skleníku se vyplatí.
  8. Základem úspěšné úrody je kvalitní zahradní kompost.
  9. Ve skleníku se dá pěstovat nejen zelenina, ale i ovoce (citrusy, vinná réva, fíky…).
  10. Být připravení i na škůdce.
Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.