Angrešt

Angrešt je nenáročnou drobnou ovocnou dřevinou pocházející původně z Anglie a Francie, jež dorůstá výšky od jednoho do dvou metrů. Má opadavé laločnaté a zubovité listy zelené barvy, ostnaté větvičky a růžové či červené květy, jež můžeme pozorovat v květnu nebo červnu, plody pak dozrávají v létě.

Plody jsou ve zralém stavu nejčastěji zelenožluté, ale i žluté či červenofialové měkké bobule.

Této vytrvalé rostlině se nejlépe daří na přímém světle či v polostínu, v běžné, nejlépe humózní, zahradní půdě s běžným přísunem vláhy. Protože jsou však kořeny mělké, nesnáší angrešt sucho a v horku je tudíž třeba ho pravidelně zalévat. Je mrazuvzdorný.

Aby rostlina dobře rostla, potřebuje i oporu.

Chceme-li si angrešt zasadit, je možno sazenice vysadit na jaře nebo na podzim do jámy vyplněné kompostem, ovšem je možno použít i řízkování jeho dřevitých částí. Vzhledem k tomu, že je angrešt samosprašný, se doporučuje vysazovat několik rostlin poblíž sebe. Plodů se pak dočkáme nejdříve u ročních nebo dvouletých rostlin.

Řez se provádí nejlépe na konci zimy, dokud ještě rostlinou neproudí míza, hlavní větev lze zkrátit až o její třetinu a větve vedlejší se zkracují na několik oček.

Angreštu hrozí mimo sousedů napadení i mšicemi, rostliny jsou náchylné i k napadení padlím americkým. Žádoucí je tedy patřičný postřik a odstraňování napadených částí rostlin.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.