Ashwagandha – denní minimum pro zdraví

Ashwagandha (latinsky název rostliny Withania somnifera) patří mezi jednu z nejdůležitějších bylin v ájurvédské medicíně. Je známá již od starověku pro širokou škálu blahodárných a regeneračních účinků. V sanskrtu Ashwagandha znamená „síla hřebce“, čímž je bylina charakterizována jako prostředek pro posílení organismu, imunitního systému a jako ochrana proti nemocem, zvláště pak v jarním období. Ashwagandha je často označována jako „indický ženšen“, i když botanicky se Ženšenem pravým vůbec nesouvisí. Samotná rostlina vytváří nízké keře, 40 – 80 cm vysoké a má dlouhé, hnědé, hlízovité kořeny. 

Hlavní účinné složky  kořene jsou alkaloidy, steroidní laktony, cholin, nenasycené mastné kyseliny, aminokyseliny a withanolidy. Withanolidy mají vliv na kontraktilitu srdeční svaloviny a mají schopnost snižovat krevní tlak. V této oblasti potíží se využívá jako srdeční a cévní tonikum s adaptogenním, protistresovým a protiúnavovým účinkem. Ashwagandha je stejně účinný adaptogen na stres jako Ženšen pravý.

Odborné zdroje uvádějí, že obsažené withanolidy mají značný antimikrobiálními, protibakteriální, protivirový a protiplísňový účinek a schopnost chránit buňky před volnými kyslíkovými radikály. Velký potenciál má Ashwagandha při léčbě autoimunitních onemocněních jako revmatoidní artritida a roztroušená skleróza. Další věděcké studie prokázaly, že Ashwagandha má silné protizánětlivé vlastnosti srovnatelné s aspirinem nebo kortikoidy. Tyto pozitivní vlastnosti Ashwagandhy je možné využít při artritidě (zánětu kloubů) či jiných zánětlivých onemocněních.

Poznatky z praxe také naznačují, že Ashwagandha je schopna regulovat imunitní systém (posílit oslabený imunitní systém a utlumit nadměrně aktivovaný při alergiích.

Zkušenosti s Ashwagandhou:

  • Pomáhá zlepšovat schopnost učení, paměť a reakční dobu.
  • Pomáhá redukovat pocity úzkosti z vyšší stresové zátěže.
  • Napomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi.
  • Napomáhá optimalizovat hladinu cholesterolu.
  • Pomáhá chránit buňky před poškozením – antioxidant.

Tak jako u všech bylin, pro dosažení optimálního účinku je potřeba Ashwagandhu užívat pravidelně, alespoň po dobu 6 týdnů. Ideální a komfortní je užívání extraktu nadávkovaného v kapslích.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.