Brambořík

S přicházející zimou se v nabídce květinářství začínají objevovat pestrobarevné bramboříky. Mnozí z nás si myslí, že se jedná o jednoleté rostliny, které jsou po odkvetení určené k vyhození. Při správné péči můžete ale dosáhnout toho, že budou krásně kvést i další rok.

Jak rostlinu pěstovat

Tato rostlina patří do čeledi prvosenkovitých, její latinský název cyclamen vznikl z řeckého slova kyklos (tj. kruh) na základě tvaru jeho hlízy. Je oblíben díky květům, které mohou mít barvu bílou, fialovou, růžovou nebo červenou, i díky jemné vůni. Rostlina nemá ráda přílišné teplo, jinak odkvétá a listy žloutnou. Uchováváme ji v polostínu, optimální teplotou je 12 až 18 °C.

Zaléváme měkkou vodou. Zálivka musí být pravidelná a častější než u jiných rostlin. Rostlinu bychom neměli přelévat – stačí, když po půl hodině vylijeme z misky přebytečnou vodu. V žádném případě nelijte vodu přímo na rostlinu, hrozilo by pak zahnívání hlízy. V případě vyschnutí substrátu listy zežloutnou a poupata začnou opadávat; listy pak jemně vykroutíme. Hnojit můžeme dvakrát do měsíce prostředkem pro kvetoucí pokojové rostliny.

Jak vybrat brambořík

Při vybírání bramboříku byste si měli dát pozor na ty, které mají svěšené listy. Jsou totiž projevem hnijící hlízy nebo uchovávání v prostředí s příliš nízkou teplotou (tyto rostliny nesnáší pokles pod 10 °C). Hlína by neměla být vyschlá, protože brambořík potřebuje častou zálivku. Jakmile si jej přinesete domů, neměli byste ho vystavovat teplotním výkyvům – podobně jako u jiných rostlin by pak mohl zahynout. Květináč můžete postavit na okno, neměli byste však brambořík vystavovat častým průvanům.

Jak o rostlinu dál pečovat

Aby vám brambořík vykvetl i příští rok, měl by přes léto odpočívat – na jaře nechte hlízu vyschnout, stačí i jen omezit zálivku, což zapříčiní – jak již bylo zmíněno – žloutnutí listů. Do nového substrátu jej přesaďte až v září a začněte zalévat. Hlíza by měla jednou třetinou vyčnívat nad substrátem. Květináč přemístěte na světlé stanoviště a nezapomeňte, že rostlina má raději nižší teploty. V období Vánoc se vám odmění krásnými květy.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.