Bylinky plné zdraví a chuti – 3. díl

 V předchozích dvou dílech jsme se podívali na bylinky z pohledu historie, připomněli jsme si všeobecné zásady při jejich sběru a skladování. Probrali jsme jednotlivé možnosti jejich použití a také jsme si řekli, jak je co nejlépe pěstovat, aby nám dělaly radost nejen v interiéru, ale hlavně v kuchyni. Dnes si představíme další metody, kterými si můžeme bylinky připravit a uvedeme si i několik konkrétních příkladů.
Nechcete-li z jakéhokoli důvodu používat klasické chemické léky, které mají mnohdy různě škodlivé vedlejší účinky (zejména jedná-li se o banálnější problémy – bolest hlavy, krku atd.), můžete sáhnout právě po bylinkách. Vždy se ale nejdříve poraďte s lékařem či homeopatem, který se ve využití sil bylinek vyzná nejlépe. Bylinky určitě nevyléčí všechny neduhy, ale velkou část z nich dokáží alespoň zmírnit. Léčba sice bývá mírná, ale za to účinná a dlouhodobá. Doplníte-li ještě čaje např. bylinnými koupelemi, zábaly či různými mastmi a krémy, účinek bude ještě větší.

Bylinkové čaje zase trochu jinak:

Při přípravě čajů, ale i například koupelí atd., záleží na více faktorech. Zejména na tom, zda látky, které chceme z bylinek využít, získáme ponorem do studené či horké vody. Dávkování bývá sice různé, ale většinou se jedná přibližně o jednu čajovou lžičku sušených či jednu až dvě lžičky čerstvých bylinek na jeden šálek vody. Používáte-li pak bylinky sušené, které jsou větší (části stonků, listů či kořenů), drťte je těsně před použitím, nikoli ihned po usušení a před samotným skladováním. Dále platí skutečnost, že jednotlivé části rostlinek by měly být nasekané či nadrcené najemno. Listy a květy přibližně na 6 mm a stonky, plody, semena či kousky kůry dokonce na 3 mm.

macerát:

Tzv. studený výluh se používá v případech, kdy by po zalití vroucí či horkou vodou bylinka ztratila své léčivé látky. Bylinky, louhující se za studena (nemusí jít o úplně studenou vodu, ale např. mírně ohřátou), mnohdy potřebují delší čas k uvolnění látek, než-li ty louhované v horké vodě.

baňa:

Je metoda vyvinutá a dodnes i hojně používaná v Rusku. Je oblíbená hlavně u zkušených bylinkářů, kteří připravují různě složité směsi bylinek. Díky této „parní lázni“ se látky uložené hluboko v bylinkách rozpouští a zároveň se mohou míchat s dalšími bylinkami, aniž by došlo ke ztrátě individuality. Bylinky si tak zachovají jak své léčivé vlastnosti, tak i osobité aroma. Přestože je postup přípravy poněkud zdlouhavý a složitý, příprava bylin pomocí bani přináší čaj vysoké kvality. Protože by ho však většina z nás dozajista nepoužila (přeci jen nejsme odborníci na slovo vzatí a nepotřebujeme dělat složité bylinné směsi), podíváme se na další metodu a to termoskovou.

termosková metoda:

Je vlastně jednoduší verzí metody předchozí. Místo bani však použijeme termosku. Připravíme si 1 čajovou lžičku bylin a smícháme ji s 1 středním šálkem vody. Vše přivedeme k varu a vaříme několik minut. Poté tekutinu přelijeme do termosky, kterou pečlivě uzavřeme a necháme bylinky louhovat po dobu 2 – 3 hodin. Nápoj scedíme a po vychladnutí na přijatelnou teplotu vypijeme.

šťávy:

Čerstvé šťávy získáte nejlépe z dužnatých částí rostlin ještě lépe pak samotných plodů. Nasbírané části rostlin nejprve dobře opláchněte vlažnou a poté i teplejší vodou a vložte je do lisu. Snažte se vždy lisovat tak, abyste získali co nejvíce šťávy. Vše proceďte přes plátýnko a získanou šťávu smíchejte v poměru 1:2 (šťáva:voda). Vzniklou směs povařte cca 2 minuty, nechejte vychladnout a můžete podávat. Nechcete-li si připravovat vždy čerstvé šťávy, což je samozřejmě nejlepší, uchovávejte je v dobře uzavřené nádobě na chladném místě – maximálně však 3 dny.

Bylinkové čaje můžeme dále rozdělit na:

  • jednodruhové
  • směsi
  • porcované
  • sypané

Bylinky, které jsou běžně k sehnání v sypkém stavu a patří do skupiny jednodruhových:

arnika

Arnika je bylinkou, ze které můžete použít opravdu všechny její části. Většinou se však sbírá jen květ. Arnika má silné hojivé antiseptické a baktericidní účinky, které mírní zánět. Dále se uplatní i v oblasti lepší funkčnosti srdce a cév.

aloe kapská

Obsahuje aloin, látku s projímavým účinkem a také emodin, který má protizánětlivé a anitibakteriální účinky. Aloe působí přímo v tlustém střevě a používá se zejména při zácpách, kde při léčbě selhali jiné léky či terapie.

bazalka

Již od nepaměti je bazalka považována za rostlinku, která hravě zvýší vitalitu, pomáhá při nemocích způsobených nachlazením a bojuje příznivě s depresemi. Nejvíce se používá nať.

bez černý

Bez se taktéž používá hlavně při nachlazení a při dráždění krku spojeném s kašlem. Usnadňuje vykašlávání a pomáhá při respiračních onemocněních. Nejvíce se používá bezový květ. Taktéž milovníci vína vědí, jak bezinku použít…

Směsi:

Jednotlivé druhy bylinek se často míchají a při správném spojení a poměru jsou nejen chutnější, ale pomáhají i na více místech. Jak se říká, kudy tečou, tudy léčí… V lékárnách, bylinkářstvích anebo v obchůdcích se zdravou výživou a rostlinnými doplňky se běžně setkáte s různými bylinnými (čajovými) směsmi, které jsou zaměřené na jednotlivé neduhy, které se odvíjí v samotném názvu čaje. Jedná se např. o čaj proti depresím, který se podává při častých změnách nálad bez jasných či pochopitelných příčin, čaj proti akné, který pomáhá při kožních problémech vč. ekzémů, jaterní čaj, který chrání játra a zvyšuje jejich funkci, čaj ledvinový, který se doporučuje při poruchách ledvin anebo preventivně a tak dále a tak dále. Na trhu je opravdu velká spousta směsí, které jsou připravené téměř na všechny choroby.

Sirupy:

Stejně jako tomu je u bylinkových čajů a směsí, i bylinné sirupy a likéry jsou k dostání v hojném množství. Pojďme si tedy představit jen zlomek z nich, který vás snad přesvědčí o tom, že sirup, který potřebujete přímo vy, dozajista také existuje.

echinacea

Zvyšuje obranyschopnost organismu, působí proti chřipkovým a herpetickým virům, má antibakteriální účinky. Doporučuje se ho užívat v období chřipek jako prevence.

ženšenový sirup

Je významný harmonizátor zlepšující jak duševní tak i tělesné funkce. Odstraňuje únavu a napomáhá k celkové vitalitě.

artrofit

Sirup pro regeneraci kloubů obsahující látky, které chrání a v určité míře i regenerují opotřebované chrupavky a klouby.

brusinkový

Působí dezinfekčně při zánětech ledvin a dalších nemocích močového měchýře a močových cest.

ginko biloba

Ovlivňuje poruchy periférních částí krevního oběhu, příznivě působí na prokrvení mozku. Používá se při léčení poruch paměti a při závratích.

meduňkový sirup

Působí na celkové zklidnění organizmu. Uklidňuje, pomáhá při nespavosti a pozitivně ovlivňuje trávící trakt.

rakytníkový sirup

Obsahuje vitamíny A, C, E, beta-karoten, antioxidanty, minerální látky, aminokyseliny a mastné kyseliny. Používá se preventivně proti infekcím.

zázvorový sirup

Pomáhá proti nevolnosti, zvracení či střevní chřipce. Snižuje vysokou hladinu cholesterolu a pomáhá při nachlazení a dráždivém kašli.

Likéry:

anýzový a kmínový likér

Oblíbený likér našich babiček, který se používá k zlepšení trávení a přináší úlevu při křečích v oblasti břicha.

benediktinský likér

Má povzbudivé a blahodárné účinky s harmonizujícím vlivem na lidský organizmus.

Bylinné tinktury a kůry:

bříza

Extrakt z pupenů břízy má silně detoxikační účinky a je víceúčelovým léčebným přípravkem.

buk

Extrakt působící na cévy, které čistí od usazenin.

černý rybíz

Používá se při snížené činnosti nadledvinek a zároveň při problémech s ekzémy, sennou rýmou či astmatech.

Oleje:

grapefruitový olej

Má široké spektrum využití. Působí při paradentóze, krvácivosti dásní, při aftech či zánětech ústní dutiny a dásní. Hojí akné a opary, pomáhá při lupence, pásových oparech, ekzémech, kožních mykózách atd.

měsíčkový olej

Má hojivé a zklidňující účinky. Používá se zejména při hojení popálenin a opruzenin. Působí také na křečové žíly.

Výluhy:

lopuchový výluh

Zlepšuje kvalitu vlasů, usměrňuje jejich vypadávání a příznivě působí na vlasovou pokožku. Zároveň pomáhá při nadměrném pocení a problémy s akné.

měsíčkový výluh

Výluh je účinný při pohmožděninách a doporučuje se i při rekonvalescenci po operacích (hojí rány a zamezuje zánětům).

Masti:

arniková mast

Používá se zejména při masážích při svalové únavě a při kloubních potížích.

kiwiová mast

Pomáhá při plísňových onemocněních, příznivě ovlivňuje bakteriální nežádoucí procesy v tkáních a nervech. Používá se také při nádorových onemocněních a při roztroušené skleróze.

jírovcová mast

Je používána k masáži při bolestech a omezené pohyblivosti kloubů a páteře. Spolehlivě uleví při bolestivé artróze, zmírňuje bolesti kloubů.

kostivalová mast

Zejména pro sportovce a osoby, které těžce zatěžují organismus anebo jsou dlouhodobě uvázány k lůžku. Mast má blahodárný účinek na celý pohybový aparát (unavené či namožené svalstvo, šlachy, klouby a páteř).

prsní balzám pro děti

Velice účinně pomáhá uvolňovat dýchací cesty zejména při častém nachlazení.

propolisová mast

Vhodná k regeneraci pokožky podrážděné slunečním zářením, při spáleninách a štípnutí hmyzem. Příznivě působí na rozpraskanou pokožku na patách či namáhaných rukou.

šalvějová mast

Má regenerační a čistící účinky. Vhodná při kožních problémech.

Koupele:

levandulová koupel

Koupel z levandule neuvěřitelně uklidní a uvolní organismus. Působí příznivě při depresích, vyčerpanosti a pocitu psychického napětí. Příjemně vonící koupel z vás okamžitě odplaví starosti a alespoň v myšlenkách vás přenese do slunné Provence.

mateřídoušková koupel

Je vhodná jako rekonvalescence po nemocích doprovázených vysokými teplotami. Je příjemná jak pro děti, tak i dospělé. Jelikož má také uklidňující účinky, stejně jako koupel levandulová či meduňková, doporučuje se provádět spíše ve večerních hodinách (před spaním).

meduňková koupel

Pomáhá při nervové vyčerpanosti, revmatických bolestech, nachlazení anebo při lehkých pocitech úzkosti.

březová koupel

Působí příznivě při otocích. Má silné protirevmatické účinky a podporuje regenerační schopnost kůže.

dubová koupel

Koupel z dubové kůry je dlouhověkým a osvědčeným prostředkem při problémech s hemeroidy. Působí svíravě a protizánětlivě. Zároveň má velmi pozitivní léčivý vliv na pokožku.

řebříčková koupel

Koupel se doporučuje při zánětlivých nemocích a také jako pomocník při léčbě hemeroidů.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.