Vypěstovat si vlastní domácí rajčata se ničemu nevyrovná, protože jsou plné vitamínů a plné chuti v porovnání s tím, co se dá koupit běžně v obchodech. Jenže vypěstovat pořádnou úrodu nemusí být tak snadné, jak by se mohlo zdát. Při pěstování rajčat mnoho lidí dělá chyby, kvůli kterým se připraví o maximální úrodu.
Pozor na zalévání na listy
Rajčata nesnáší zalévání na listech. Proto si dávejte velký pozor už u malých rostlinek a zálivku provádějte vždy dolů ke stonku či zespodu do květináče. Vyhnete se tak vzniku vlhkosti, která může vést k rozvoji plísní listů. Jakmile se tato plíseň objeví a rozšíří, může zničit i celou úrodu.
V půdě chybí vápník
Tento problém se týká hlavně odrůd rajčat, které mají velké plody. Ty jsou totiž podobně jako jablka náročné na množství vápníku. Aby rostlina mohla vytvořit dostatečně velký plod se všemi potřebnými strukturami, musí mít dostatečný zdroj tohoto prvku v půdě. Pokud tomu tak není, začnou se tvořit ošklivé tmavé fleky a plody nedozrají tak, jak mají.
Nevhodné stanoviště
Rajčata potřebují dostatek slunečního záření a teplejší stanoviště. Vyberte jim vhodné místo, kde dostanou obojí. Dobře jim nedělá ani silný vítr. Zkuste také pěstovat několik různých odrůd, ať vyzkoušíte, jaké se u vás bude dařit nejlépe. Některé mají totiž delší cyklus dozrávání, kdy potřebují dostatek slunce a teplo.
Nedostatečné zálivka
Problémem je i nedostatečná zálivka. To je důležité hlavně během horkých letní dní, kdy se voda z listů velmi rychle odpařuje a rostlina potřebuje doplnit její přísun. Nejlepší strategií je pravidelné zalévání zhruba každý den, aby byl substrát stále mírně vlhký. Jakmile dojde k úplnému přeschnutí, znamená to zánik drobných kořínků, které slouží jako přívod vody a živin. Zálivku však vždy provádějte až večer, kdy není takové teplo.