Chystáte se přesazovat hrnkovky?

S blížícím jarem nastává vhodný čas, abychom věnovali trochu péče hrnkovým rostlinám. Každá rostlina potřebuje dostatek světla, hnojení, přiměřenou zálivku a hlavně vhodnou zeminu. Proč je to tak důležité?

V květináči mají kořeny omezený prostor, substrát se po nějaké době vyčerpá a rostlině by se nedařilo dobře. Kdy je potřeba přesadit zjistíme, když se na květináč podíváme zespodu. Pokud kořínky prorůstají odtokovými otvory, je ten správný čas na jeho změnu.

Většina pokojovek se přesazuje jednou za 2 až 3 roky. Pro květiny v interiéru koupíme zeminu pro pokojové rostliny. Je to vlastně směs rašeliny a kůrového humusu, obsahující stopové prvky, živiny a hnojivo. Přidat můžeme i písek v poměru 1:10. Důležité je rostlinku nevytahovat násilím. Pomoci si můžeme kuchyňským nožem tak, že jím obkroužíme kořeny. Květináč si vybereme o 2 až 3 centimetry větší, než byl původní.


Kala

Pro snadný odtok vody si na dno nasypeme drenážní vrstvu. Použít můžeme keramzit, ale docela dobře postačí i obyčejný hrubý štěrk. Předejdeme tak uhnití kořenů. Na drenáž nasypeme malou vrstvičku zeminy, do středu květináče položíme květinu, dosypeme substrátem, dobře upěchujeme a ještě jednou dosypeme. Vrstva by měla končit asi centimetr pod okrajem květináče, aby se nám dobře zalévalo a voda nestékala do podmisky. Zalejeme, nejlepší způsob je prolití sprchou a další zálivka bude následovat zhruba po týdnu.

Nejvhodnějším obdobím na přesazování pokojových květin je únor a první polovina března a potom srpen.

Speciální substráty

Máme-li doma citrusy, nebo bonsaje, dopřejeme jim speciální zeminu. Další skupinou, která potřebuje vlastní substrát jsou kaktusy a sukulenty. Díky zvýšenému množství porézního materiálu omezíme riziko uhnívání kořenů. Bez speciální zeminy se neobejdou ani rostliny, které pocházejí z tropů. Jsou to hlavně juky, fíkusy, filodendrony nebo dracény.

Tolik populární orchideji se bude dařit ve směsi s vysokým podílem větších kousků kůry. Pokud chceme pěstovat bylinky, je dobré pamatovat na to, že rostlinka skončí v našem žaludku a použijeme substrát obsahující pouze organická hnojiva, který navíc podporuje tvorbu aromatických látek a silic.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.