Nezáleží na tom, jestli žijete v rodinném, panelovém nebo bytovém domě. Hádky a spory se sousedy mohou potkat každého z nás. Nejedna filmová komedie je postavena právě na hrozných sousedech. A není se čemu divit, protože si podobnými problémy prochází obrovské množství lidí na vlastní kůži. Jak se proti tomu bránit?
V první řadě se snažte domluvit
Nejlepší pro všechny je, když se se sousedem domluvíte po dobrém. Ano, s každým sousedem to doopravdy nejde a jednoho krásného dne vám může dojít trpělivost. Hodně lidí potom volá policii a stěžuje si na hlučné sousedy, jejich psa nebo to, že jim padá jejich ovoce na pozemek. Tím to ale rozhodně nevyřešíte. Místo toho musíte udělat úplně jiné kroky.
Stěžujte si na společenství vlastníků
V případě, že žijete v panelovém nebo bytovém domě, můžete kontaktovat bytové družstvo nebo společenství vlastníků. V krajním případě může dojít k tomu, že družstvo ukončí nájemníkovi smlouvu a nechá ho vystěhovat. V případě vlastnictví domu se může vše dostat k soudu. Ten může rozhodnout, že se byt musí prodat a problémový majitel se musí odstěhovat.
Podejte stížnost na orgán veřejné správy
Dlouhodobé problémy (hlavně se sousedy z okolních domů) můžete podat stížnost na orgány veřejné správy. To zahrnuje policii, obecní úřad nebo veterinární správu. Poslední jmenované můžete kontaktovat v případě, že máte podezření na týrání zvířat. Tyto stížnosti budou mít mnohem silnější váhu, když se dostanete se sousedy k soudu.
Kdy můžete zavolat policii?
Policii byste měli zavolat hlavně v případě, kdy se sousedé dopouští přestupků, např. opakované rušení nočního klidu (mezi 22. a 6. hodinou ráno). V takovém případě by měla přijet Městská policie, která může uložit sousedům blokovou pokutu. Stejně postupujte v případě nevhodného parkování, znečišťování veřejného prostranství apod.