Datlovník

Datlová palma alias datlovník se pěstuje už pět tisíc let v asijských suchých subtropických oblastech.

Vyrůstá zpravidla z pecky ukryté v jejím ovoci. Rozmnožování semeny je totiž obtížné, tato se vysévají při pětadvacetistupňové teplotě v únoru či březnu a klíčí po dvou až třech měsících.

Pro svůj růst potřebuje datlová palma  hlavně dostatečnou, dvaceti- až pětadvacetistupňovou teplotu, teplota nemá klesnout pod čtrnáct stupňů.
Při přesazování, jež nelze provádět na podzim, je třeba dávat pozor na hlavní kořen, jenž nesmí být poškozen, přesazovat by se mělo jen tehdy, když už kořeny přetékají přes květináč, tedy zpravidla po dvou až čtyřech letech.

Palma datlová potřebuje mimo tepla i dostatek světla, pouze v létě spíše stín. Potřebná je dostatečná zálivka vodou s nízkým obsahem vápníku, především v létě, přihnojování se provádí od dubna do srpna, v zimě stačí hnojení jednou měsíčně. Na zem rostlina žádné zvláštní nároky neklade.
V bytě roste tato palma pomalu, je třeba často větrat a omývat listy.

Častou příčinou problémů je příliš suchý vzduch, kvůli němuž je nejednou třeba rostlinu rosit, tuto mohou dále poškodit i nešetrné doteky. Přesto je však nejčastějším problémem nadměrné zalévání či nevhodné složení vody, vedoucí k hnilobě, a chlad.

Problémy mohou být vyvolány i škůdci, sviluškou, poklicí a vlnatkou.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.