Fóliovníky umožňují pěstování rané zeleniny v předjaří i předpěstování okrasných rostlin

Vlastní ovoce a zelenina ze zahrádky chutná nejlépe, tuzemské počasí však bývá nevyzpytatelné. To je i případ letošního září, které bylo srážkově nadprůměrné a teplotně podprůměrné, mnohým pěstitelům tak nedozrály dýně, rajčata nebo pozdní druhy cuket. Řešením pro prodloužení pěstitelské sezóny jsou fóliovníky, které jsou levnější a dostupnější variantou oproti klasickým skleníkům. Umožňují běžné zahradničení i velkoplošné pěstování zeleniny, bylinek, ovoce a předpěstování okrasných rostlin.

Pěstování v menších objemech

Jak maximalizovat zisky na malém pozemku? To je otázka, kterou si pokládají majitelé nebo nájemci menších zahrad. U malých plácků je nutné vhodně plánovat termíny sadby jednotlivých rostlin i jejich kombinace. Zatímco rajčata se skvěle snesou s různými druhy bylinek, nesnáší přítomnost fenyklu, tykví, brambor nebo hrachu. Nesnášenlivost jednotlivých rostlin může vést k churavění nebo dokonce úhynu, proto je nutné dodržovat určitá pravidla. U fóliovníkového pěstování se musí též pravidelně měnit substrát a přihnojovat, aby nedošlo k vyčerpání půdy a doporučuje se střídání umístění jednotlivých druhů zeleniny, ovoce nebo bylinek.

Raná zelenina a bylinky jako předzvěst jara

Kdy začíná zahradní sezóna běžného pěstitele? Ve fóliovnících od gardenway.cz je startem období na přelomu zimy a jara, kdy je čas na první ranou zeleninu, především různé druhy listových a ledových salátů, oblíbené jsou v poslední době odrůdy máslových nebo římských salátů. Pro rané pěstování se hodí také kedlubny a ředkvičky. Skvělým doplňkem této zeleniny jsou bylinky, jako jsou tradiční česká pažitka, ale také původně středomořské oregano a meduňka nebo bazalka, která pochází z Indie. Všechny tyto rostliny se mohou pěstovat při teplotách okolo nuly, při poklesu pod -5 stupňů Celsia se musí zvážit bezpečné přitápění.

Jaro v plném proudu

Co následuje hned po sklizni salátů? Ještě nejsou ani všechny kusy listové zeleniny sklizeny a je čas na vinnou révu, rajčata a okurky. Dva nejoblíbenější druhy zeleniny ale skýtají velký problém, vzájemně se totiž nesnesou, proto musí být od sebe v dostatečné vzdálenosti. Sazenicím rajčat vyhovují stabilní teploty, které neklesají v noci pod 15 stupňů Celsia. Rajčatům včetně keříčkových, tyčkových nebo cherry odrůd se daří vedle paprik, současně v jednom záhonu jim vyhovuje česnek a cibule. Aromatická zelenina totiž chrání rajčata před možnými škůdci, fóliovník navíc zajistí ochranu před plísněmi, které se mohou dostat na tyto rostliny vzduchem. Duben je též časem pro cukety a lilky, při teplém počasí i na naklíčené brambory, které se sbírají rané. Opětovně však pozor na rajčata, která se s bramborami lidově řečeno „nemusí“.

Letní ředkvičky a špenát do zahrádky

V květnu se mohou ve fóliovníku sázet letní ředkvičky, případně ředkev, která v Česku není příliš populární, ale Italové ji milují. Dále se vysazují předpěstované sazenice cukrové kukuřice, čekanka, špenát nebo listový celer. O měsíc později se nesmí zapomenout na letní druhy salátů a kedlubnů, kapustu, květák nebo zelí. Zase s ohledem na rajčata se nedoporučuje sadit bílé nebo červené zelí do blízkosti keříčků červených plodů. Naopak zelí má výhodu, že jeho čas je i v srpnu, kdy mu mohou dělat společnost ozimá kapusta Arkta, polníček a fenykl. Během tohoto období se může fóliovník používat též jako množírna pro řízky okrasných dřevin. Podzim láká znovu na rané odrůdy, zejména na drobnolisté saláty, rukolu, špenát nebo pekingské zelí.

Pravidla pro pěstování ve fóliovnících

Malým a začínajícím pěstitelům postačuje fóliovník s rozměry 2 x 2 metry, který je ideální zejména pro listové saláty a později pro rajčata. Fóliovník se snadno instaluje na pozinkovanou ocelovou konstrukci pomocí suchých zipů. Pro větrání slouží okna, která jsou opatřena síťkou proti hmyzu, dveřní vstup je zajištěný pomocí fólie, která se stáčí nahoru a otvor lze uzavřít pomocí zipů. Fóliovník odolá dešti i poryvům větru, doporučuje se jej zakopat do země. Pěstování ve velkých plochách je možné docílit pomocí fóliovníků s plochou 20 až 32 metrů čtverečních, přičemž některé modely jsou vybaveny jednokřídlými dveřmi. Zásadní je při pěstování ve fóliovníku větrání, aby vzduch dostatečně proudil. Nesmí se zapomínat ani na pravidelnou zálivku, přihnojování, plení a v některých případech se doporučuje nasadit biologickou ochranu v podobě parazitických vosiček nebo dravých roztočů.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.