Hlad po stavebních materiálech žene ceny staveb a nemovitostí nahoru

„Nemáme a nebude.“ Slova, která v posledních měsících slyší všichni, kteří touží po stavebních nebo izolačních materiálech, výrobcích z kovu, ale i ze dřeva. Ceny materiálů a stavebních výrobků navíc vyrostly do závratných výší, stavby i rekonstrukce se neúměrně prodražují. Lidem často nestačí sjednané úvěry na dostavbu, vše současně komplikuje dlouhodobá nedostupnost a očekávaná inflace, která může atakovat dvouciferná čísla.

Bez garance ceny

V současné době nemůže většina dodavatelů garantovat ceny u stavebních materiálů, oceli, tepelných izolantů nebo dřeva, proto odborníci doporučují těm, kteří nemají nasmlouvané práce, počkat. Situace se zřejmě začne zlepšovat v průběhu zimních měsíců, do normálu by se mohla vrátit v průběhu roku, kdy se očekává zlepšení dopravní dostupnosti a dodávek zboží z Číny i dalších lokalit. Logistické potíže umocnila pandemie koronaviru, která uzavřela dopravní cesty, vlivem toho zdražily plastové výrobky nebo izolační materiály o 100, ale i 200 procent během jediného roku.

Ceny rostou, dostupnost neznámá

Podle největších dodavatelů stavebních materiálů v Česku rostou ceny skokově, ale není známá ani jejich dostupnost. Z těchto důvodů řada stavebních firem není schopná dodržet nasmlouvané projekty nebo termíny, což způsobuje potíže při výstavbě soukromých rodinných domů i větších investičních projektů. Potíže se propisují i do cen nemovitostí, kdy rostou ceny bytových jednotek v rámci developerské výstavby, která trpí dlouhodobě na pomalé schvalovací procesy.

Kdo může, ať počká

Kdy se dá očekávat změna? Ceny by už neměly podle odborníků nárazově růst, potíže s dodávkami se dají očekávat do začátku léta a ceny by se měly stabilizovat právě v průběhu léta, určitě ale nedojde k jejich zlevnění na předpandemickou úroveň. U některých komodit, jako výrobků z kovů, mědi a oceli, pak budou dodávky problematické ještě v průběhu roku, dá se u nich navíc očekávat ještě mírný růst cen. Radou odborníků je tak posečkat až se situace stabilizuje a dodávky budou plynulejší, s tím by se mohla harmonizovat i cenová hladina těchto materiálů.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.