Setkal se s tím už asi každý pěstitel afrických fialek: stonky listů začínají měknout a hnědnout, mladé listy uprostřed růžice zakrňují, černají a odumírají. To jsou příznaky této obávané nemoci. I já jsem na tuto zákeřnou nemoc doplatila a přišla tak o skoro celou sbírku fialek. Tenkrát jsem to chtěla vzdát, ale nakonec jsem to neudělala a dnes už vím, jak na to.
Původcem hniloby afrických fialek jsou půdní houby rodů Pythium, Phytophthora a Rhizoctonia. Když už nemoc propukne, je velmi těžké rostlinu zachránit, lepší je proto onemocnění předcházet.
Základem je správná péče, především střídmá zálivka. Fialky přímo nesnášejí přemokření, zaléváme je proto až tehdy, kdy půda po předchozí zálivce již zcela vyschla. Určitě pro ně platí pravidlo, že méně je více. Důležitá je i správná drenáž. Odtokovou misku nebo dno květináče vysteleme drobnými kamínky nebo keramzitem. Hniloba kořenových krčků napadá i rostliny, které jsou v substrátu zasazeny příliš hluboko. Zde bývají jako první zasazeno srdéčko, odkud vyrůstají nové listy. Takovou rostlinu již nelze zachránit, pouze rozmnožit listovými řízky.
Propuknutí nemoci může způsobit i příliš chladné zimování. Rostlinky by přes zimu měly odpočívat ve světlé místnosti, kde teplota neklesá pod hranici 15°C.
Někdy se ale i přes veškerou péči může stát, že fialky hnilobou onemocní. Pokud si příznaků (opadávajích a vadnoucích listů) všimneme včas, leckdy stačí napadené části odstranit a substrát prolít fungicidem. Silněji napadené rostliny je často možné zachránit jen tak, že odebereme několik listových řízků a s jejich pomocí květinu rozmnožíme. Mateřskou rostlinu ale musíme vyhodit.
Pokroucené a měkké listy ale někdy bývají příznakem opačného extrému: přílišného vyschnutí substrátu. Saintpaulinky sice příliš mnoho vody nepotřebují, ale nepleťte si je s kaktusy. Přítěží může být i příliš suchý vzduch. Mimochodem není pravda, že africké fialky nesnášejí rosení. Naopak, milují ho. Jen je nesmíte rosit v době poledního žáru (ideální doba je navečer) a musíte se vyhnout květům.
Fialky tedy zalévejte ve chvíli, kdy jejich substrát dobře vyschnete. Ale neodkládejte to příliš dlouho.