Houby

Češi jsou národem houbařů, ale není to tak, že by jinde houby neměli rádi. Nejoblíbenější houby jsou u nás bezesporu hřiby, a to především hřib hnědý a hřiby praváci, zejména tedy hřib smrkový. Pozor byste si měli dávat zejména na pavučinec plyšový.

O jeho jedovatosti se dlouho nevědělo, protože otrava se projeví až po několika dnech po požití hub, kdy na možnost otravy už prakticky nikdo nepomyslí. Naštěstí je však tato houba vzácná a svým vzhledem neláká ke sběru.

Nejznámější houbou je zřejmě muchomůrka červená, znají ji i národy, které houbaření neprovozují. Nejjedovatější houbou nejen u nás, ale i na celém světě je muchomůrka zelená. Měl by ji proto bezpodmínečně znát každý houbař! Roste v listnatých lesích během léta a kromě zelené formy má i formu zcela bílou, takže je třeba dát pozor při sběru žampionů – ty mají lupeny růžové až hnědé, zatímco muchomůrka zelená je má vždy čistě bílé.

Celá řada hub rozkládá dřevní hmotu a tedy i součásti staveb, jako jsou trámy a parketové podlahy. Nejobávanější houbou je v tomto směru dřevomorka domácí, jejíž činnost má v lidských staveních opravdu nepříjemné důsledky.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.