Hypotéky i stavební materiály prudce zdražují. Zájem o řemeslníky klesá

Spoustě lidem se sice během pandemie podařilo naspořit – a mnozí se pustili do domácích přestaveb a oprav, nyní se však trh stavebních prací otřásá v základech. Zájemci o nové bydlení či rekonstrukci si musí dobře promyslet, jestli se jim do bydlení vyplatí investovat, nebo pro ně bude lepší záměr na nějaký čas uložit k ledu. Důvodem k obavám jsou předražené hypotéky a nedostupné stavební materiály.

Češi brzdí, s modernizací váhají

Zatímco během pandemie si spousta lidí krátila čas zvelebováním bydlení, aktuálně se karta obrací. Některým úspory došly, jiným se nechce přeplácet za stavební materiály, jejichž ceny šly raketově nahoru. Trend potvrzuje například portál NejŘemeslníci, který zaznamenal pokles o požadavky na rekonstrukce o 17 %. Podlahářům se pak poptávky propadly dokonce o 47 %. Na nezájem stavebníků si naopak nemohou stěžovat levné stavebniny HAMAX, které se dlouhodobě snaží držet ceny stavebních materiálů na přijatelné úrovni.

Ani stavebniny Praha HAMAX bohužel nemohou zaručit stoprocentní dostupnost všech materiálů – zájemci proto neměli váhat a raději objednávat v předstihu. Obecně totiž trh zažívá nevídanou situaci, kdy se ceny některých položek vyhouply až o stovky procent nahoru, na jiné se zase čeká až několik měsíců.

Poptávka po bytech? Razantně klesá

V minulých letech byl zájem o nové byty enormní. V současné době upadá, protože si vlastní bydlení může dovolit stále méně lidí. S průměrným příjmem 38 tisíc hrubého je hypotéka pro potenciální zájemce, kteří si nenašetřili větší část peněz ze svého, prakticky nedostupná.

Jak se bude situace na poli s nemovitostmi a potažmo v celém stavebním oboru vyvíjet, ukáže čas. Jisté je, že záležitosti jako stavba nových domů, rekonstrukce a nákup realit se nyní týkají mnohem užší skupiny lidí než v minulých letech.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.