Jak zatočit se sviluškami

S oblibou letním téměř všechny pokojové rostliny. A s oblibou se mi na nich rok co rok objevují svilušky. Dříve mi hodně rostlinek „seschlo pod bílým kokonem“, ale dneska už se nedám.

Svilušky vypadají jako malincí nahnědlí, popřípadě rezaví, pavoučci. Snadno si je můžeme splést s jinými druhy druhy roztočů, například s těmi dravými, které našim rostlinkám neškodí, ale naopak odstraňují některé škůdce. Není tedy třeba panikařit při spatření prvního „červeného“ broučka. Pravé svilušky se velmi brzy prozradí tenkými bílými pavučinkami. Pavučinkující roztoče si už s ničím zaručeně nespletete. Na balkónových a venkovních rostlinách se nejčastěji objevuje sviluška chmelová.

Určitě nejdůležitější je pravidelná kontrola – lépe se hubí několik ojedinělých roztočů, než jejich hejna. Pokud se mi stane, že jsem např. na týden pryč a po návratu najdu některé rostlinky zažloutlé a obalené pavučinkami, bez milosti je rovnou vyhodím, zbytečně by sloužily jako semeniště pro další svilušky a ve finále bych přišla o mnohem více rostlin.

Nemocné rostliny oddělím od zdravých. Nesměji se navzájem vůbec dotýkat! A okraje květináčů oblepím lepící páskou tak, aby přesahovala přes okraj – to zabrání sviluškám přesunout se z rostliny na rostlinu. Nebezpečný může být i vítr, takže pokud to jde, věnujeme se nemocným rostlinkám na úplně jiném místě, než těm zdravým.

Všechny napadené listy ihned odstraňujeme a likviduje (neházíme na kompost!). Můžeme je buď zabalit do papírové nebo igelitové tašky a vhodit do popelnice nebo je ihned spálíme. Určitě je nenecháváme povalovat na zahradě „až na ně někdy bude čas.“

Nemocné rostliny omyjeme silným proudem vody a poté ošetříme silným mýdlovým roztokem. Zopakujeme dvakrát po dvou dnech, a pokud se už svilušky neobjeví, pokračujeme v ošetřování 1x za dva týdny. Rostliny často rosíme, protože svilušky nesnášejí vlhko a rostlina se díky rosení také rychleji zotavuje. Suchý vzduch je nebezpečný také v době zimování. I tehdy se svilušky s oblibou stahují na oslabené odpočívající rostliny.

Pomáhají také nejrůznější chemické roztoky, z nichž některé můžeme použít i jako prevenci. Ne vždy to ale bohužel funguje. Někdy to záleží i na rostlinách. Postřik, který fungoval na oleandry už tak dobře nepůsobil na muškáty. Bohužel. Musíte zkrátka experimentovat dokud nezjistíte, co vyhovuje nejlépe právě vašim rostlinkám.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.