Jaké dokumenty potřebujete pro vyřízení hypotéky

Máte vybranou ideální nemovitost a přichází na řadu vyřešení hypotéky? V takovém případě se připravte na poměrně komplikovaný proces, kdy budete potřebovat určité dokumenty. Detaily se samozřejmě liší u každé banky, ale základní princip je v zásadě všude stejný. Musíte prokázat, že jste dostatečně bonitním klientem pro získání dané částky k financování nákupu nemovitosti.

Doložení příjmů

Protože se pravidelná splátka za hypotéku běžně stává velkým měsíčním výdajem do rodinného rozpočtu, musíte prokázat, že máte dostatečné příjmy. To v praxi znamená potvrzení od zaměstnavatele či daňová přiznání za poslední dva roky v případě osob pracujících jako OSVČ. Aby byly příjmy relevantní, je nejlepší, kdy jde o pracovní vztah uzavřený na dobu neurčitou. V některých bankách také postačí, když uvidí, že na účtu vedeném u této instituce máte pravidelně připisován příjem o určité výši.

Prověření v registrech

Tohle zvládne banka v zásadě sama, kdy si vaši osobu vyhledá v registrech dlužníků. Veřejné registry obsahují nejenom přímé dluhy, které jsou splatnosti, ale banka se z nich například dozví také, jestli máte aktuálně funkční kreditní kartu a jaký je zde případný limit. I tento fakt totiž může ve výsledku hrát proti vám a možná je lepší o něco snížit limity na kreditce alespoň na přechodnou dobu pro sjednání úvěru.

Návrh kupní smlouvy a údaje k nemovitosti

Samozřejmostí jsou také informace a údaje ke kupované nemovitosti, která bude pravděpodobně sloužit jako zástava pro banku. Návrh kupní smlouvy a další podstatné detaily jsou důležité hlavně pro následný bankovní odhad ceny nemovitosti, který může poměrně výrazně ovlivnit to, jestli na potřebnou hypotéku vlastně dosáhnete. Občas se stává, že je bankovní odhad nižší v porovnání s prodejní cenou, což je potřeba řešit dorovnáním rozdílu z vlastních financí či jiným úvěrem.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.