Všichni víme, jak drahé jsou nyní energie. Postavit si nízkoenergetický dům je proto skvělým řešením, jak dlouhodobě ušetřit peníze a navíc žít v ekologickém domově. Setkat se ale můžete s několika termíny, které na první pohled mohou vypadat hodně podobně, ale ve skutečnosti se od sebe dost liší. Jak se v těchto pojmenováních a stavbách vyznat?
Nízkoenergetický dům
Všechny termíny se točí kolem toho, jak daná stavba funguje z dlouhodobého hlediska. Nízkoenergetický dům má roční spotřebu na vytápění do 50 kWh/m2. Rozdíl od běžného domu je také ve větrání. Otevřená skladba stěn totiž umožňuje, že můžete větrat jen minimálně, čímž se hodně zmenší tepelné ztráty během zimy.
Pasivní dům
Tento typ je tomu předchozímu hodně podobný, ale dodržuje přísnější normy. Spotřeba tepla je do 15 kWh/m2. Velká změna se odehrává hlavně u samotné stavby. Hodně se zde pracuje s tím, jak je dům zasazený do pozemku, tvar dobu, orientace oken vůči slunci a velký význam se klade také na použité materiály. Větrat zde musíte, abyste si zajistili přísun čerstvého vzduchu, ale tepelných ztrát se přitom obávat nemusíte.
Nulový dům
V tomto případě se jedná o tzv. ostrovní dům. Dům využívá naplno obnovitelné zdroje a jeho spotřeba tepla je menší než 5 kWh/m2. Dům si sám bude vyrábět veškeré energie, čistit vodu apod. Toho dosáhnete pomocí moderních technologií a také vhodnému umístění, tvaru domu a materiálu. Ani zde se nemusíte obávat z tepelných ztrát, protože se používá velmi kvalitní materiál.
Aktivní dům
Tohle je stejný dům jako v předchozím případě, ale dokáže vyrobit více energie, než jí spotřebuje. Aktivní dům využívá jako zdroj energie geotermální vrt, solární kolektory, vodní, větrnou nebo fotovoltaickou elektrárnu. Stejně tak nezanechává žádnou uhlíkovou stopu, takže je to skutečně soběstačný a udržitelný dům pro největší milovníky ekologie.