Jedovatá krása

Když si v květinářství vybíráme rostliny do bytu, zahrady nebo truhlíků, zvážíme, jestli je její vzhled pro nás zajímavý. Dalším vodítkem bude náročnost na pěstování, pamatovat budeme i na velikost, do jaké naroste. Máme-li malé děti, je velmi důležité myslet na to, jestli naše rostlinka nepatří do početné skupiny jedovatých.

Většina otrav jedovatými rostlinami má původ v nešťastné náhodě. Děti přímo magicky přitahují barevné bobule a plody. Výjimkou nejsou alergická kožní onemocnění způsobená jedovatou mléčnou šťávou i listy, jejichž povrch je pokryt chloupky. Popsány jsou dokonce i alergie na vůni určitých rostlin, například chryzantém.

Život a zdraví jsou to nejcennější a k většině případů otrav jedovatými rostlinami bohužel vůbec nemuselo dojít. Přitom zvláště u dětí mohou mít velmi vážné následky. Chránit musíme samozřejmě i své psí a kočičí mazlíčky a hospodářská zvířata. Od pradávných dob slouží rostliny jako potrava pro člověka, jsou zdrojem léčivých látek i hrozbou otravy. Hranice mezi lékem a jedem se velmi špatně vymezuje a závisí na dávce a způsobu použití. Není důvod k obavám, že na nás při procházce zahradou či bytem vyzdobeným květinami číhá nebezpečí.

Budeme-li obezřetní, není důvod od jejich pěstování upouštět. Nějakou jedovatou trvalku, letničku, strom nebo keř najdeme téměř v každé zahradě, bývají součástí veřejné zeleně, problematické rostliny bychom našli i na květné louce. Tyto druhy by však neměly být v blízkosti jeslí, škol a dětských hřišť. Nikdo z nás se jim však úplně nevyhne. V parcích se běžně setkáváme s lýkovcem i pěnišníkem-rododendronem, tisem nebo vistárií. Mezi tyto rostliny patří i túje, ze kterých míváme vysazeny živé ploty. Na zahrádce obdivujeme sněženky, sasanky, koniklec, orlíčky i pivoňky. Cibulemi jsou jedovaté narcisy a tulipány. Na lukách a pasekách je běžný pryskyřník. Na poli rostou mák i brambor. Jsou tu i plevele. Mezi nimi najdeme například svlačec nebo koukol. K obyvatelům lesních pasek patří vraní oko, konvalinka i rulík zlomocný. Byt si zdobíme bramboříkem, klívií či difenbachií.

Květiny pěstujeme pro jejich křehkou krásu i užitek a jedovaté látky nás určitě v jejich pěstování neodradí.


Rulík zlomocný


Vistárie


Koukol

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.