Kdy a jak správně hnojit zahradu?

Při pěstování zeleniny i okrasných rostlin je velmi důležité dostatečné zásobení půdy živinami. Kvalitní a hlavně správně prováděné hnojení představuje výraznou pomoc pro většinu rostlin, které tímto způsobem dostanou všechny potřebné živiny pro svůj růst a vývoj.

Připravte si hnojivo na jaře

Vhodným termínem pro aplikaci většinu hnojiv je jarní období před vyséváním a výsadbou. Zvolené hnojivo zapravte do půdy v rámci přípravy. Nejlepší je klasické orba, která navíc pomůže vyřešit i prokypření půdy pro dostatečné obohacení kyslíkem, který je důležitý pro kořeny i jednotlivé půdní procesy. Aplikací kvalitního hnojiva usnadníte rostlinám start do nové sezóny a vytvoříte pro ně ideální podmínky pro zahájení tvorby plodů či květů.

Kombinaci organického a minerálního hnojiva

Pro zeleninu, ovocné stromy i okrasné květiny je důležitá kombinace organického hnojiva, jako je klasický hnůj, močůvka nebo zelené hnojení bohaté především na dusík v kombinaci s některými minerálními hnojivy. Jejich úkolem je doplnění dalších dílčích prvků nutných pro celkově zdravý vývoj rostliny. Jde například o vápník, hořčík, draslík nebo fosfor. V obchodech běžně seženete i směsi určené pro konkrétní druhy rostlin vyrobené na základě jejich potřeb.

Nezapomínejte na kompost a střídání plodin

Pro optimální zdraví půdy a prevenci před rozvojem některých chorob, které se mohou přenášet na konkrétní druhy rostlin z půdy, je vhodné střídat jednotlivá stanoviště. Zeleninu vysazujte střídavě na rozdílná místa na pozemku. Po plodinách náročných na výživu se snažte zařadit nenáročný druh a zároveň doplnit živiny. Nejlepším zdrojem komplexních živin a látek pro zkultivování půdních reakcí, je kvalitní humus. Ten je dobré aplikovat do půdy jednou za jeden či dva roky. Nezapomeňte také hnojením pozitivně ovlivňovat samotnou hodnotu kompostu.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.