Při pěstování zeleniny i okrasných rostlin je velmi důležité dostatečné zásobení půdy živinami. Kvalitní a hlavně správně prováděné hnojení představuje výraznou pomoc pro většinu rostlin, které tímto způsobem dostanou všechny potřebné živiny pro svůj růst a vývoj.
Připravte si hnojivo na jaře
Vhodným termínem pro aplikaci většinu hnojiv je jarní období před vyséváním a výsadbou. Zvolené hnojivo zapravte do půdy v rámci přípravy. Nejlepší je klasické orba, která navíc pomůže vyřešit i prokypření půdy pro dostatečné obohacení kyslíkem, který je důležitý pro kořeny i jednotlivé půdní procesy. Aplikací kvalitního hnojiva usnadníte rostlinám start do nové sezóny a vytvoříte pro ně ideální podmínky pro zahájení tvorby plodů či květů.
Kombinaci organického a minerálního hnojiva
Pro zeleninu, ovocné stromy i okrasné květiny je důležitá kombinace organického hnojiva, jako je klasický hnůj, močůvka nebo zelené hnojení bohaté především na dusík v kombinaci s některými minerálními hnojivy. Jejich úkolem je doplnění dalších dílčích prvků nutných pro celkově zdravý vývoj rostliny. Jde například o vápník, hořčík, draslík nebo fosfor. V obchodech běžně seženete i směsi určené pro konkrétní druhy rostlin vyrobené na základě jejich potřeb.
Nezapomínejte na kompost a střídání plodin
Pro optimální zdraví půdy a prevenci před rozvojem některých chorob, které se mohou přenášet na konkrétní druhy rostlin z půdy, je vhodné střídat jednotlivá stanoviště. Zeleninu vysazujte střídavě na rozdílná místa na pozemku. Po plodinách náročných na výživu se snažte zařadit nenáročný druh a zároveň doplnit živiny. Nejlepším zdrojem komplexních živin a látek pro zkultivování půdních reakcí, je kvalitní humus. Ten je dobré aplikovat do půdy jednou za jeden či dva roky. Nezapomeňte také hnojením pozitivně ovlivňovat samotnou hodnotu kompostu.