Ladoňka sibiřská

Ladoňka je nenáročná, zpravidla deset až dvacet centimetrů vysoká cibulovina z čeledi liliovitých, pocházející původně z Ruska a Malé Asie.

Její cibule se vysazují v srpnu nebo září asi deset centimetrů hluboko. Ideální pro jejich sázení a následné pěstování je propustná půda s vydatnou zálivkou, naopak ladoňka začne snadno hnít, je-li půda v zimě přemokřená. V dobrých podmínkách naopak rostlina vydrží i několik let. Navíc se ladoňka množí rovněž semeny roznášenými mravenci, z nichž rostlina následně roste tři až čtyři roky.

Ladoňky se vysazují hlavně do přírodních zahrad, do trávníku, obvykle několik rostlin ve skupině, z nichž se v průběhu několika let vytvoří celý koberec těchto květin. Zde je však následně třeba vyčkat se sekáním trávy až do úplného zežloutnutí jejich listů. Žádoucí jsou pro pěstování slunná místa či polostín.

Ladoňka kvete brzy na jaře, její květy jsou zvonkovité a mívají modrou, fialovou, růžovou nebo bílou barvu, její zjara rašící listy jsou úzké a zelené.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.