Maliník

Maliník pochází z Evropy a Malé Asie a roste jako keř na mezích nebo krajích lesů ve výškách 300 až 500 metrů nad mořem, často divoce. Jenom málokdy přesahuje na výšku dva a půl metru. Dobře se mu daří v propustné půdě, bohaté na živiny a vlhké, nejlépe pak i kyselé, vyhovuje mu slunečné stanoviště i polostín. Dožívá se v průměru patnácti let.

Pěstovaný maliník většinou vyžaduje zálivku, při nedostatku vody klesá úroda. Jeho plody jsou maliny, většinou červené, ovšem existují i odrůdy s plody tmavě rudými nebo žlutými. Plody obsahují velké množství vitamínu C, navíc pak i vitamíny skupiny B.

Plody se sklízejí teprve po dozrání, kdy jsou snadno oddělitelné od stopky. Sklizeň má probíhat za sucha, jinak totiž hrozí plesnivění – plody jsou velmi citlivé.

Mimo plodů lze z maliníku zužitkovat i listy, z nichž lze připravovat čaj rovněž bohatý na vitamíny.
Maliník se množí hlavně řízkováním, které je třeba provádět na podzim. K řízkování se hodí všechny části rostliny, nejlépe kořeny.

Řez se provádí hned po zasazení a má být razantní, aby se rostlina soustředila na růst hlavně kořenové části. Udržovací řez se provádí na podzim a odstraňuje se při něm ve výšce deset až patnáct centimetrů nad zemí odplozené dřevo. Podzimní odrůdy se prořezávají na konci února.

Maliník je ohrožován virovými mozaikami, metlovitostí a potvůrkami zvanými malinovník šedý či plstnatý.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.