Meduňka lékařská

Uklidňující meduňka má svěže citronovou vůni. Přináší uklidnění, uvolnění působí proti melancholii, podporuje dobrou náladu a vitalitu. Popíjení meduňkového čaje je dobré i na žaludek, pro nálev se používá čerstvá nebo sušená meduňka.

Nať pro sušení seřezáváme před květem, brzy zase obrazí. Čerstvé lístky a vrcholky lze sklízet po celou vegetační dobu. Dokonce jsou vyšlechtěny i jiné kultivary. Například Citronella připomíná citrónovou trávu a Lime zase voní po limetce.

Rostlina vytváří až 80 cm vysoké trsy a má svěže zelené lístky. Meduňce svědčí dostatek vláhy a slunné stanoviště. Je to odolná a nenáročná trvalka. Snadno se rozmnožuje semeny i řízky. Množení řízky zachovává vlastnosti vyšlechtěných kultivarů. Lístky pěkně ozdobí dezerty, příjemná a účinná je také meduňková koupel.

Vyšlechtěny byly také odrůdy se zlatavými nebo zlatě žíhanými lístky, takovéto druhy je však vhodné pěstovat v polostínu nebo ve stínu, jinak se jejich zbarvení ztrácí.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.