Nejkrásnější květy z babiččiny zahrádky

Aksamitník

Naše babičky vybíraly především takové druhy květin, co nedaly příliš práce. Zejména mrazuvzdorné druhy, které nemusí na podzim opouštět zahrádku. Důležitá byla i jejich vůně. Hodně druhů se navíc snadno množilo dělením trsů a sousedské vztahy se pak utužovaly darováním sazenice. Vysazovali se také kvetoucí cibuloviny. Často potom zdobily kostel, a tak je mohla obdivovat celá ves.

Narcisy

Známá je celá škála odrůd, které se liší tvarem květu, barvou i výškou rostlin. Narcisy se vysazují na podzim a v půdě na jednom místě mohou zůstat několik let. Kvetou velmi brzy na jaře, současně s tulipány. Venkovské zahrádky si je oblíbily pro intenzivní vůni.

Lilie

Lilie potřebují půdu s vyšším obsahem vápníku. Dorůstají do výšky přes 1 m. Jednotlivé květy nakvétají postupně. Lilie se hodí do předzahrádek i smíšených trvalkových záhonů, s výsadbou začněte na jaře.

Okrasný česnek

Byl přirozenou a účinnou ochranou ostatních cibulovin proti myším. Česnek se vysazuje na podzim, je mrazuvzdorný a vydrží na stanovišti řadu let. Většinou se pěstoval druh s velkým fialovým květem, který se po odkvětu dobře sušil a pak využil i jako dekorace do vazeb. Vyznačuje se zvláštní kořeněnou vůní.

Prvosenka jarní

Oblíbenou rostlinku využijete na záhony i pro pěstování v nádobách. Daří se jí na výsluní stejně jako v polostínu, v těžších a vlhčích půdách, nesnáší úpal a sucho. Vykvétá brzy zjara, ale velmi často vidíte několik květů i v létě. Rovněž větší trsy můžete opatrně rozdělit.

Hvězdnice alpská

Ve velké oblibě byly nejrůznější druhy hvězdnic pro svou nenáročnost a barevnost. Hvězdnice jsou trvalky, které se pěstují ve skupinových výsadbách. Pěstování je jednoduché – výsevem semen na jaře nebo dělením trsů na podzim.

Pupalka missourská

Oblíbený doplněk trvalkových výsadeb se rozprostírá do šířky. Velmi dlouho kvete, stále nové kvítky jsou patrné od června do září. Pupalku missourskou lze pěstovat i ve skalkách pro nízký vzrůst.

Lomikámen

Pro půdy chudší se využívala celá řada těchto rostlin se stále zelenými mechovitými trsy plnými drobných růžových, bílých a červených květů. Lomikámen dorůstá do výšky 25 cm. Je velmi nenáročný,snese sucho  slunné stanoviště. Rostlina vytváří porosty, které i po odkvětu vypadají velmi dekorativně.

Gladioly

Mečíky neboli gladioly patří mezi nejznámější letní hlíznaté rostliny. Nepatří však na stejné místo, kde jste je měli naposled. Vybírat můžete z mnoha kultivarů: najdete odrůdy rané, velkokvěté, drobnokvěté i plnokvěté, orchidejové, voňavé…

Mečíky dorůstají do výšky kolem 1m a chtějí slunečné místo v závětří. Hlízky na zimu vybírejte z půdy.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.