Netoxická domácnost

Ekologické alternativy v dnešní době stále více vnímáme jako důležité nástroje v ochraně životního prostředí. Naše planeta je pro nás důležitá a stále více lidí se zajímá o to, jak jí pomáhat, aby byla čistá a zelená. Velkou a stále diskutovanější kapitolou je proto i téma čisticích prostředků. Jak se na tomto poli uplatňuje šetrný přístup k přírodě a mohou vůbec být “eko” varianty rovnocennými partnery běžných čističů?

Proč EKO?

Že čističe nebo prací prostředky s označením EKO představují šetrnější a netoxickou variantu pro životní prostředí je zjevné. Existují i jiné důvody, proč by se vyplatilo upřednostnit právě takové výrobky před konvenčními produkty? My věříme, že ano. Rádi vám proto některé představíme.

Šetrné praní i pro ty nejmenší

Při výrobě ekologických prostředků na úklid nebo drogerie jsou omezovány některé “zbytné” přísady. Mnoho “eko” pracích gelů proto neobsahuje třeba syntetické parfémy. Parfémy mohou totiž patřit mezi sloučeniny špatně biologicky odbouratelné, zároveň ale jde o látky, které mohou potenciálně dráždit citlivou pokožku nebo pokožku se sklonem k atopii. Výhodou ekologických prací prostředků proto často bývá hypoalergenní složení, díky kterému jsou vhodné jak pro nejmenší děti, tak i osoby s alergickými potížemi.

Výrobci kromě používání biologicky odbouratelných přísad preferují ve složení třeba ingredience rostlinného původu. Setkat se můžete i s přípravky se zcela veganským složením. Nezapomíná se ani na obaly, které se vyrábí s menší spotřebou plastů nebo z recyklovaných či kartonových obalů. Také argument proti ekologickým pracím prostředkům, že těm běžným nekonkurují svou účinností, už se v dnešní době mnohé čističe vyvrací a ukazují, že praní i úklid mohou být s “eko” stejně pohodlné a to bez jakýchkoliv kompromisů.

Síla jednoduchosti

Bio a ekologické prostředky pro úklid domácnosti se často vrací k jednoduchým ingrediencím. Místo syntetických povrchově aktivních látek tak využijete k čištění prostředky, které už jistě dobře znáte – kyselinu citrónovou, bílý ocet nebo jedlou sodu. Jaké jsou výhody a využití takovýchto přípravků?

Kyselina citronová

Pokud máte doma tvrdou vodu, jistě pro vás pomocník v podobě kyseliny citrónové není žádnou novinkou. Kyselina citronová je skvělá na odstraňování usazenin vodního kamene (třeba ze dna rychlovarné konvice) i k odstraňování skvrn nejrůznějšího původu. Využijete ji na úklid v kuchyni i v koupelně včetně vyčištění odpadu. Kyselina citronová zároveň ničí bakterie, takže má opravdu všestranné účinky.

Bílý ocet

Na rozdíl od octa používaného v kuchyni je bílý ocet (neboli kyselina octová) koncentrovanější a bez dalších přísad. Když ho použijete na čištění, zbavíte se zároveň vodního kamene, plísní a bakterií i zápachu. Proto se hodí pro koupelnu, kuchyni i na běžný úklid domácnosti.

Jedlá soda

Ve srovnání s předchozími prostředky, které reagují kysele, je jedlá soda naopak zásaditá. Využijte sodu při praní prádla. Na odstranění mastnoty využijete sodu při čištění myčky, vařičů i při umývání nádobí. Na nečistoty využijete sodu samotnou nebo ji můžete kombinovat třeba právě s octem.

Tyto jednoduché, šetrné a ekologické prostředky na úklid domácnosti rozhodně nepatří mezi ty, které by zatěžovaly rodinný rozpočet. Navíc díky opravdu všestrannému využití se v žádné domácnosti určitě neztratí!

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.