Koupelna je místem, kde sice netrávíme tolik času jako třeba v kuchyni či obýváku, ale na druhou stranu nám nemůže být jedno, když vypadá ošuntěle a neútulně. Rekonstrukci přesto odsouváme „na pak“, protože si nedokážeme představit několik dlouhých dní bez koupele, a v případě sloučení s WC i bez toalety. Když se však přestavba detailně rozplánuje předem, zamezí se vniku zbytečných zádrhelů. Co byste si měli ohlídat v první řadě?
Papírování a plánování
Než se pustíte do výběru sanity, nábytku a dalších nezbytností, pozastavte se nad administrativní stránkou rekonstrukce. Především se zajímejte o to, jestli budete potřebovat stavební povolení. To je zapotřebí vždy, když je v plánu zásah do nosných konstrukcí.
Velmi důležitým aktem je rozvržení budoucího prostoru, a to zejména v případě menší koupelny, ne-li koupelničky. Vše si důkladně přeměřte, vyhnete se tím nepříjemné situaci, kdy budete nuceni v průběhu rozběhnuté akce vymýšlet nové řešení.
Postupujte systematicky
Je nadmíru jasné, že každá přestavba má svá specifika, nicméně v případě totální rekonstrukce (tzv. od A do Z) budete muset podstoupit téměř všechny následující fáze, a to v uvedeném pořadí: bourací práce, výměna oken, realizace rozvodů vody, plynu a elektřiny, zednické a obkladačské práce, malířské práce, instalace vypínačů, zásuvek a zdrojů světla, montáž zárubní a dveří – a nakonec instalace nábytku.
Význam pořadí nepodceňujte – jinak by se vám mohlo stát, že např. po realizaci obkladů budete muset měnit schéma vodoinstalace, protože vám stávající nebude vyhovovat.
Bez pomoci profesionálů se zřejmě neobejdete
Instalatéři Jihlava upozorňují, že některé vysoce odborné činnosti vyžadují hlubší znalosti, a proto je vhodné je svěřit profesionálům. Řeč je především o rozvodech vody a odpadu či elektroinstalaci. Obrátit se můžete třeba na řemeslnický cech EKOMPLEX.