Téměř všechna zelenina potřebuje plné světlo a dobrou půdu, aby dobře rostla. Dále má zelenina vždy prospěch ze záhonu silně vonných bylin, jako jsou levandule, rozmarýna, šalvěj lékařská, mateřídouška a aksamitník rozkladitý, vysazený v jejím středu. Tyto rostliny vábí řadu užitečného hmyzu a jejich pach mate mnoho škůdců. Řada druhů zeleniny je často napadána škůdci a chorobami. Chcete-li se těchto problémů zbavit a vyhnout se použití insekticidů a fungicidů, zkuste aplikovat systém smíšené výsadby kladně se ovlivňujících rostlin.
- Okurky, zeleninové i ostatní tykve vysaďte s kukuřicí. Těmto rostlinám se dobře daří v úrodné, vlhké půdě a toulavý stín, který poskytuje kukuřice, pomáhá kořenům okurek a tykví, aby nepřehřívaly.
- Polorané a polopozdní brambory pěstujte s kukuřicí. Oběma plodinám se dobře daří v úrodné půdě a sklízejí se ve stejné době.
- Boby a hrách kombinujte s bramborami. Vikvovité přistíní bramborové výhony, zvláště u raných odrůd. Boby a hrách po oplození odumřou a pohnojí hlízy brambor.
- Rajčata a bazalku vysejte na záhon s chřestem. Doma vysejte rajčata společně s paprikou chilli. Všechny tyto rostliny pomáhají omezit velké množství škůdců a chorob, které napadají rajčata.
- Vysaďte společně mrkev, pór a cibuli. Jejich pach poplete nejběžnější škůdce těchto rostlin, pochmurnatku mrkvovou i květilku cibulovou, které jsou jinak pachem těchto rostlin, vyskytují-li se jednotlivě, vábeny.
- Vedle fazolu šarlatového pěstujte hrachor vonný. Rostou spolu dobře a vonné květy hrachoru vábí opylující hmyz, což podporuje časné opálení fazolí.
- Nikdy nedávejte rajčata blízko brambor, ani nedovolte, aby v cyklu střídaní plodin následovaly po sobě. Jsou příbuzné a napadají je stejní škůdci a choroby.
- Brambory nepěstujte poblíž zeleninových a ostatních tykve, malin a slunečnic. Tyto rostliny přispívají k náchylnosti brambor na plíseň bramborovou.