Světlo jako zásadní prvek interiéru aneb Jak si s osvětlením poradit co nejlépe?

Zdaleka ne všichni to tuší, ale při navrhování interiéru bývá nesmírně důležitým prvkem právě osvětlení. Nejenže pomáhá vytvořit v místnosti určitou atmosféru, ale lze ho také použít ke zvýraznění určitých prvků a upozornit jím na konkrétní místa a zákoutí. Kromě toho může také pomoci zvětšit nebo zmenšit místnost a jako bonus přispět k navození určité nálady nebo tónu.

Poutač pozornosti a mistr dramat

V souvislosti s interiérovým designem lze vhodně zvolený světelný zdroj použít k vytvoření ústředního bodu v místnosti. Designové osvětlení může odvádět pozornost na určitý prvek nebo oblast v místnosti – například na obraz, sochu nebo unikátní kus nábytku.

Osvětlení se také často používá k vytvoření dramatického efektu, a to tak, že se určité oblasti místnosti zvýrazní určitými typy osvětlení. K upoutání pozornosti na určité místo jsou jako stvořená například bodová světla, zatímco zapuštěná světla neboli bodovky vytváří spíše jemnější efekt.

Světlo podle nálady

Osvětlení může mít takřka magickou moc – dá se použít k navození různých nálad v místnosti. Za zmínku stojí především stmívače, jejichž prostřednictvím lze vytvořit uvolněnější a příjemnější atmosféru, zatímco jasnější osvětlení naopak navozuje energičtější atmosféru.

A to není zdaleka všechno – jednotlivé typy osvětlení lze také použít k vytvoření různých úrovní tepla a světla. Díky teplejšímu světelnému zdroji v místnosti zavládne útulná atmosféra, zatímco chladnější varianta umocní dojem z moderního interiéru.

Hra s optickými klamy

Osvětlení lze také použít k tomu, aby se místnost jevila jako větší nebo naopak menší. Použitím správného typu a intenzity osvětlení je možné opticky manipulovat s velikostí místnosti a vytvořit iluzi prostoru. Efekt bývá k nezaplacení v menších místnostech, kde lze pomocí vhodně zvolených světelných vzorů prostor opticky zvětšit.

Nezapomeňte na stojací lampy

Stojací designové lampy představují vynikající, leč mnohdy podceňovaný způsob, jak místnosti přidat na světle i stylu. Často se používají v obývacích pokojích, ložnicích a dalších prostorách, které si žádají o další zdroj. Umí okamžitě vytvořit vřelou a příjemnou atmosféru, a navíc mohou posloužit i jako dekorační prvek.

Pokud jde o tzv. doplňková světla, pak jsou stojací lampy jednoznačnou volbou. K dostání jsou v rozličných tvarech, velikostech a stylech, takže si můžete najít takovou, která dokonale odpovídá estetice daného interiéru. Jsou také neuvěřitelně všestranné a lze je použít k osvětlení tmavých koutů i navození určité nálady.

Závěrem lze říci, že osvětlení skutečně patří mezi klíčové interiérové prvky a má zcela zásadní vliv na celkový charakter bydlení. Pokud si s výběrem nevíte rady, neváhejte se obrátit na odborníky – tzv. světelná studia samozřejmě fungují i v České republice a jejich služby využívají i běžné domácnosti.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.