Velikonoční kaktus

Velikonoční kaktus, rostlina z čeledi kaktusovitých, pochází z Brazílie a vzhledově připomíná kaktus vánoční. Rozmnožuje se řízkováním v době po odkvetení a k zakořenění potřebuje pětadvacetistupňovou teplotu.

K růstu následně vyžaduje dostatek rozptýleného světla a letní teploty kolem dvaceti stupňů, v zimě se spokojí i s teplotami od deseti stupňů. V době růstu potřebuje navíc častou, ale nepřehnanou zálivku, v zimním období vegetačního klidu je naopak třeba tuto omezit.

Listy jsou u velikonočního kaktusu nahrazeny až pěticentimetrovými články, na posledním z nichž vyrážejí od března do května, někdy však i v srpnu, početné červenorůžové hvězdicovité květy o velikosti tří až pěti centimetrů.

Rostliny se přesazují jednou za dva až tři roky podle potřeby, a sice v létě a do kaktusové zeminy, v průběhu vegetace se hnojí jednou za dva týdny hnojivem pro kaktusy.

V zimě je nutno dodržet vegetační klid, jinak rostlina v následujícím roce nevykvete. Ideálním místem pro vegetační klid je přiměřeně teplá místnost.

Velikonoční kaktus se používá jako dekorativní rostlina o Velikonocích nebo jako květina vhodná k obdarovávání.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.