Vintage styl se vrací. Co ho definuje?

Zařídit si svou domácnost můžete do mnoha různých stylů. Nabízí se minimalismus, který jde ruku v ruce s aktuálními módními trendy. Populární je také skandinávské bydlení a zapomínat nesmíme ani na boho, které do domácnosti vnáší trochu bohémské rozmanitosti. V poslední době se však pozornost upíná na takzvaný vintage styl, který v nás možná může evokovat vzpomínky z dětství, kdy jsme prázdniny trávili u babičky na venkově. Připomínat nám však může i staré anglické nemovitosti, které dýchají dřívějším luxusem.

Kde se vzal, tu se vzal vintage styl

Vintage styl se dnes neodmyslitelně řadí ke stylům bydlení. Definují ho jisté prvky, které jsou k sehnání poměrně snadno. Jsou pro něj typické květinové motivy (květy mohou být na polštářích, peřinách, také tapety květin pokrývají nejednu zeď v interiéru). Jenže kde se tento styl bydlení vlastně vzal?

Pokud bychom měli jít po stopách vintage stylu a zamířit až do jeho dávné historie, řekneme, že se zrodil zhruba v letech 1960-1990. Jestliže vám učarovaly tapety květy nebo vintage jako takové, inspirovat se můžete bydlením v právě zmiňovaných letech.

Není to retro!

Bohužel se dnes tento styl bydlení zaměňuje se zcela jiným, a sice s retro. Mluvíme však o dvou rozdílných pojmech, které však na sebe věkově navazují (ne-li se jemně prolínají). Právě proto dochází k jejich zaměňování.

Jak vypadá vintage styl

Květiny, květiny, květiny – ústřední motiv, který však už byl zmíněn. Co dalšího definuje styl bydlení, který si našel cestu do srdcí nejednoho z nás? Rozhodně jsou to neutrální, klidné barvy, jako je béžová, písková nebo šedá. Mohou být jemně prolnuty s pastelovými tóny, jako je oblázkově modrá nebo světle růžová. K tomu se mohou přidat přírodní materiály a čalouněný nábytek.

Chybět samozřejmě nemohou ani závěsy a záclony, bez kterých je domácnost neúplná. Podlahu se nebojte pokrýt kusovými koberci, obecně by však podlahovou krytinou měly být parkety.

Krajky z babiččiny chaloupky

Jak již bylo zmíněno, vintage styl v nás může evokovat vzpomínky na dětství. Pokud ze své domácnosti chcete udělat vstupenku do nostalgie, pak by v ní neměly chybět krajky. Vedle nich se vyplatí vsadit na makramé či podobné ozdobné dekorace, jež vnesou do domácnosti trochu nevšednosti.

A když už jsme u těch látek a bytového textilu. Nezapomeňte na dekorativní polštáře, které se mají vyjímat nejen na pohovce v obývacím pokoji, ale také na posteli v ložnici či na palandě v dětském pokoji nebo pokoji pro hosty.

Nemusíte sázet pouze na historické prvky

Pokud se rozhodnete proměnit svou domácnost, nemusíte nutně sázet na historické prvky a starý nábytek nepoužít. Kdepak. Vintage styl vykouzlíte i tak, že zakomponujete nové vintage prvky do stávajícího interiéru. Historii se nebojte kombinovat s komodami, které vám v ložnici stojí už od vašeho nastěhování. Pokud jsou na nožičkách, máte skvělý kousek, který doplní zdobený kovový svícen nebo stojací hodiny s kovovým rámem.

Hodně udělají pouze lustry. Jeden, dva lustry vyměňte za vintage kousky, stejně tak proměňte bytové dekorace. Vnést kus nostalgie do domácnosti nemusí nutně zruinovat váš rozpočet.

Foto: Dovido.cz

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.