Vypěstujte si granátovník ze semínka

Malé stromky granátovníku neboli granátového jablka jsou už dnes ve větších květinářství k dostání zcela běžně. Na první pohled vás určitě zaujmou dvě věci: krásné červené nebo růžové zvonkovité květy a… vysoká cena. Proč si tedy nezkusit vypěstovat svůj vlastní granátovník pěkně od semínka?

Zima je pro nákup plodů granátových jablek velmi vhodné období. Jablíčka se k nám totiž dovážejí poměrně hojně ze všech koutů světa a ceny jsou poměrně příznivé. Za jedno jablíčko dáte zhruba 12-30 Kč, podle akce a obchodu. Ale i ta vyšší cena se vyplatí, když plánujte vypěstování svého vlastního stromku.

Nejdřív je potřeba oddělit semínka od dužiny. Způsobů je hodně. Buď si můžete na skvělé dužině pochutnat, semínka ocucat a vyplivnout na misku, nebo jednoduše vymačkejte z granátového jablíčka šťávu bohatou na vitamíny a zbylá semínka propláchněte od slupek. A konečně, jestliže jste granátovému jablku na chuť nepřišli, použijte k preparaci nožík a misku s vodou. Kůra granátového jablka má totiž nepříjemný zvyk nechávat žluté skvrny na kůži. Když budete s nožíkem pracovat v misce s vodou, nic takového vám nehrozí.

Semínka nechte oschnout a vložte je do menšího pytlíku s pískem. Uložte na týden do lednice do přihrádky na zeleninu. Tento proces se jmenuje stratifikace a je pro správné klíčení semen granátovníku nezbytný. Jestliže tento krok vynecháte, nejspíš vám několik semínek vyklíčí také. Bude to ale trvat dlouho a rostlinky budou neduživé a náchylné k houbovým chorobám.

Po týdnu si připravte lehkou propustnou zeminu. Dva díly zahradního kompostu (nebo kvalitní substrát z obchodu) a jeden díl hrubého písku bude akorát. Semínka zasaďte asi půl centimetru pod povrch. Zalévejte mírně. Zemina nesmí vyschnout, ale malým rostlinkám nesvědčí ani dlouhodobé promáčení. Při teplotě 22-25°C vyklíčí semínka asi za 14 dní. Kvůli nedostatku světla vysévejte semínka nejdříve v dubnu nebo květnu. Ovšem máte-li hodně slunné okno, klidně se můžete do pěstování pustit už teď. V takovém případě vám granátovníky vykvetou už příští jaro!

Mladé rostlinky pěstujte v polostínu. V zimě to bude okno, na které nedopadá přímé polední slunce. Malé rostlinky nechte v původních květináči až do doby, kdy se vytáhnou do výšky 6-8 cm, potrvá to asi čtyři měsíce. Pak každou z nich přesaďte do samostatného květináčku se stejným typem zeminy jako předtím. Na dno květináčku dejte vrstvu keramzitu nebo kamínků jako drenáž. Vyhnete se tak přemokření kořenů a houbovým chorobám.

Granátová jablíčka klíčí poměrně ochotně, takže je možné, že v této době budete mít doma spoustu malých květináčků, kterými můžete podarovat sousedy.

V létě (od května do září) můžete granátovník bez obav letnit. Malé rostlinky v polostínu, ty větší klidně na přímém slunci. Stromkům to jen prospěje. Při dostatku slunce se totiž listy granátovníků zbarvují dočervena. Domů je přemístěte jen tehdy, je-li venku hodně deštivé počasí delší než týden. Takové podmínky granátovníkům nesvědčí.

Chcete-li se dočkat květů, musíte granátové stromky také dobře zimovat. Teplota v místnosti by se přes zimu měla pohybovat okolo 5-12°C. Granátovník nejspíš shodí listy, ale to je úplně normální. Stromky zimujeme od října do března. Zaléváme mírně, občas porosíme. Pak rostlinu opět přemístíme do tepla a začneme přidávat hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny.

Květy se objevují od května do září. Jestliže neodstraníte odkvetlé kalichy, můžete se dočkat i plodů, ty ale v našich podmínkách dozrávají zřídka a chuťově nejsou nejlepší. Bohužel, středomořské sluníčko tu přece jenom nemáme!

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.