Dnešní článek je zaměřen na rostliny s krásnými květy. Níže najdete výběr pěti rostlinek, které vás svou krásou určitě okouzlí i potěší na duši. Neváhejte a vyberete si tu pravou pokojovou květinu.
Phalaenopsis (můrovec)
Orchidej, která se snadno pěstuje a jejíž obloukovitá květenství nesou až 30 velkých květů. Květy mohou vydržet až tři týdny.
Zálivka a hnojení – používejte měkkou vodu a mezi jednotlivými zálivkami nechte povrch substrátu vyschnout; od listopadu do března jej udržujte sotva vlhký. Rostlinu postavte na misku s vlhkými oblázky a denně roste. Během růstu přihnojujte při každé čtvrté zálivce univerzálním hnojivem.
Rada – dbejte, aby na listech nezůstávaly kapky vody, protože mohou způsobit houbová onemocnění nebo hnilobu.
Primula malacoides (prvosenka žahavá)
Pokojová trvalka s jemnými kvítky, která se obvykle po první sezoně zlikviduje.
Rada – vyštipováním odkvetlých květů prodlužte dobu kvetení.
Saintpaulia ionantha (jonátka africká, „africká fialka“)
Kompaktní a oblíbená rostlina, která kvete až po deset měsíců v roce.
Správné místo: na světle – u okna k jihu nebo k západu, stinného průsvitnými záclonami nebo u nezakrytých oken k východu nebo k severu. Vyžaduje teplotu 18 – 24°C, avšak v zimě snáší i 13°C, pokud se substrát udržuje poněkud sušší.
Rada – každý druhý rok přesaďte a odstraňte všechny vnější listy, které byly stlačené okrajem květináče a poškodily se.
Spathiphyllum wallisii (lopatkovec Wallisův)
Bezlodyžná rostlina s palicovitým květenstvím a lesklými listy.
Správné místo: polostín – u okna k severu nebo k východu, anebo dva metry od světlého okna, mimo dosah přímého slunečního svitu. Prospívá při teplotě místnosti 13 – 16°C.
Zálivka a hnojení – zalévejte mírně a mezi zálivkami nechávejte povrch substrátu vyschnout. Od jara do konce podzimu přihnojujte univerzálním tekutým hnojivem.
Streptocarpus (tořivka)
Bohatě kvetoucí rostlina s přisedlými nebo řapíkatými listy, vytvářející od jara do podzimu nálevkovité květy.
Správné místo: na světle – u okna k jihu nebo k západu, stinného průsvitnými záclonami nebo u nezakrytých oken k východu nebo k severu. Dobře roste v teplé místnosti. K udržování aktivního růstu vyžaduje teplotu alespoň 13 °C, avšak v zimě snáší i 10 °C.
Zálivka a hnojení – v době aktivního růstu nechte povrchovou vrstvu substrátu mezi zálivkami vyschnout; v období klidu až centimetrovou. Během vegetačního období přihnojujte každých čtrnáct dní univerzálním tekutým hnojivem zředěným v poměru 1:1.
Rada – v průběhu vegetační sezony dodávejte další vlhkost postavením květináče na misku s vlhkými oblázky. Aby rostlina nezačala plesnivět, zajistěte jí adekvátní ventilaci. Každým druhým rokem ji přesazujte do mělkého květináče.