Zahrada v bytě – část první

Pokojové rostliny, ať již pěstované pro listy nebo pro květy, přinášejí přímo do našeho domova svět zvenku a umožňují pěstitelům cvičit si obratnost a představivost za každého počasí.

Stejně jako venkovní rostliny mají i pokojové rostliny rozmanité nároky na světlo, výživu, vlhkost a vodu. Některým se daří na plném slunci, zatímco jiné vadnou, pokud nejsou stíněny před přímým sluncem nebo postaveny dále od okna. Některým rostlinám zase vyhovuje pravidelná zálivka, jiné prospívají výhradně v téměř suché půdě.

Výběr je široký. Rostliny s ozdobnými listy nabízejí širokou škálu tvarů, barev, kreseb a textur, kterou doplňuje sezónní nabídka rostlin s krásnými květy. Všechny dohromady je pěstitel může využit k vytváření mnohaúhelné, oživující podívané.

Seznam vybraných pokojových rostlin (část první)

Aeschynanthus speciosus (rtěnka vznešená)

Převislá rostlina se světlými listy. V době od června do září má oranžové trubkovité květy.
Správné místo: na světle – u okna k jihu nebo k západu, stinného průsvitnými záclonami nebo u nezakrytých oken k východu nebo k severu. Běžné pokojové teploty jsou vyhovující po celý rok.
Zálivka a hnojení – během vegetačního období hojně zalévejte a roste listy; substrát udržujte stále vlhký, ovšem při dobré drenáži. V zimě nechte substrát mezi zálivkami proschnout. Během aktivního růstu aplikujte jednou měsíčně tekuté hnojivo s vysokým obsahem draslíku.
Rada – dávejte pozor na mšice zvláště na mladých listech.

Aphelandra squarrosa (afelandra drsná)

Keř, v jehož květenství jsou nápadné žluté listeny. Od července do září se mezi nimi objevují žluté květy. Velké listy mají slonovinové bílé lístky.
Správné místo: na světle – u okna k jihu nebo k západu, stinného průsvitnými záclonami nebo u nezakrytých oken k východu nebo k severu. V zimě vyžaduje minimální teplotu 10°C.
Zálivka a hnojení – substrát nenechte vyschnout; během zimního klidu jej udržujte mírně vlhký. Ve vegetačním období aplikujte jednou týdně univerzální tekuté hnojivo.
Rada – rostlinu pravidelně prohlížejte, zda neobjevíte známky přítomnosti mšic, červců nebo puklic.

Beloperone guttata (mrštilka skvrnitá)

Stálezelený keř, známý též pod názvem Justicia brandegeana, který má červenohnědé nebo růžové listeny v květenství, podobném garnátům. Květy bílé, od dubna do prosince.
Správné místo: plné slunce – u okna k jihu nebo k západu. V létě bude třeba rostlinu zastiňovat před poledním sluncem. Během vegetačního období prospívá v teple; v zimě vyžaduje nízké teploty – minimum 7 °C.
Zálivka a hnojení – zalévejte mírně a substrát nechte mezi jednotlivými zálivkami částečně vyschnout. Od konce zimy do začátku podzimu aplikujte jednou týdně univerzální tekuté hnojivo.
Rada – každé jaro seřízněte na polovinu; vrcholky postranních výhonů zaštipujte.

Clivia miniata (řemenatka oranžová)

Oblíbená rostlina, která kvete od března do srpna nálevkovitými oranžovými nebo červenými květy.
Správné místo: polostín – u okna k severu nebo k východu, anebo dva metry od světlého okna, mimo dosah přímého slunečního svitu. Vyžaduje teplo, avšak začátkem zimy ji 6 až 8 týdnů udržujte při teplotě do 10°C, aby kvetla později.
Zálivka a hnojení – substrát udržujte na jaře a v létě vlhký; na podzim zálivku snižte a začátkem zimy po dobu 6-8 týdnů nechte substrát téměř suchý. Zálivku zvyšte, jakmile se začnou vytvářet květonosné stvoly. Když dorostou do poloviny, aplikujte každých čtrnáct dní univerzální tekuté hnojivo až do doby jednoho měsíce před omezením zálivky.
Rada – po opadu květů odřízněte zárodky plodů a zvadlé květní stopky. Jinak rostlina v příštím roce nemusí vykvést.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.