Zdraví na dosah ruky. Pěstování zeleniny má řadu výhod

Moderní trendy zdravé výživy nám neustále přikazují, abychom jedli hodně zeleniny. S její dostupností není problém, relativně široký výběr se dnes nachází takřka v každém větším maloobchodě. Horší je to ale s kvalitou.

Řada produktů se sbírá ještě nezralá, aby přežila náročnou cestu přes půl světa. Okurky ze Španělska, rajčata z Maroka – jak asi mohou chutnat? Ti, co si pěstují zeleninu na vlastní zahrádce, určitě potvrdí, že žádná zelenina nechutná lépe, než ta jejich. Vypěstujte si proto vlastní zeleninu také vy.

Můžete vsadit na klasiku…

Začínající nebo konzervativnější pěstitelé zřejmě budou zeleninu pěstovat v monokulturních řádcích. Jedná se o nejčastější způsob pěstování, kdy se na záhon vysadí jediný druh zeleniny v pravidelných řádcích s přibližně stejnými rozestupy. Údržba poté spočívá v pravidelné zálivce, odstraňování plevele a případně v ošetřování zeleniny přípravky proti škůdcům. Odměnou za tuto práci jsou velmi chutné a zdravé plody zeleniny, které s těmi kupovanými vůbec nelze srovnávat.

…nebo experimentovat

V poslední době prostupuje do zahrádkářství nový trend – pěstování zeleniny v polykulturách. Jedná se o metodu, kdy se na jediný záhon vypěstuje více druhů zeleniny. Tento princip vychází z přírodních zákonitostí, kdy se pěstitel snaží poskytnout rostlinám podmínky, které by jinak měly ve volné přírodě. Neznamená to však zcela náhodné a nesystematické pěstování různých druhů zeleniny, právě naopak. Na záhon se záměrně vysazují ty druhy, které si mohou být vzájemně prospěšné.

Na své si přijdou i milovníci exotiky

Pod pojmem zelenina si většina z nás představí tradiční české druhy, které se pěstují v našich podmínkách. Ze semen si ale snadno můžete vypěstovat také méně známé teplomilné exotické plodiny – např. artyčoky, lilek nebo meloun. Nebojte se experimentovat a udělejte si ze své zahrádky zásobárnu opravdu zdravé a chutné zeleniny.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.