Zelenec, scindapsus, tlustice

Určitě to znáte. Mladí lidé si pořídí byt v moderním minimalistickém stylu. Vybavení doladí extravagantní tapetou a vše je jedinečné a originální. Leč, zatížené hypotékou.

Starší generace, která se už v životě nasytila obdobím broušeného skla, vystaveném na obdiv ve starožitném sekretáři, cibulákovou jídelní a kávovou soupravou v příborníku, zase touží potom, aby jí úklid nezabral příliš času. Z bytu odstraní drobnůstky (stejně na ně sedá prach a kdo by ho pořád utíral, že), vymění dlouhé záclony za krátké (ať se ta naše máma při jejich praní tolik nenadře) a do slunného bytu vpustí, s přibývajícím věkem tolik potřebnou, pozitivní energii.

Mladí i starší mají jedno společné – potřebují do interiéru pokojové květiny. Nejlépe ty nenáročné, které mají rády nejen světlo, ale snesou i mírný stín, a kterým se daří stejně dobře v domku, jako v suchém vzduchu panelákového bytu. A taky, aby byly cenově dostupné, neboť obě generace svorně obrací každou korunu. Poradím, jak pokojovky získat zadarmo. Neváhejte, protože právě v únoru je příhodná doba!

Kupte balíček kávy nebo sedmičku vína. Domluvte si návštěvu u milovníků pokojových květin.

V průběhu společenské konverzace jim několikrát pochvalte domácí květenu. Pozorní hostitelé vám jistě ustřihnou nové výhonky z mateřské rostlinky zelence. Květině se uleví a vám v krátké době výhonky ve vodě zakoření.

Zelenec je na složení zeminy nenáročný. Já sázím do zahradního kompostu, když na dno květináče položím drobné kamínky. Zalívám jednou týdně tak, aby voda v květináči nestála. Zelenec snáší chladné i teplé místnosti, ale sázím ho i do venkovních nádob nebo květináčů. Občas jím vyplním mezery mezi kvetoucími letničkami.


Zelenec

Další, stejně nenáročnou rostlinou, o kterou hostitele poproste, je scindapsus. Množí se vrcholovými řízky. Prakticky po celý rok ve vodě rychle pustí kořínky. Použití zeminy a způsob zalívání se mi osvědčil stejný jako u zelence. Aby pokojovka vypadala bohatě, do jednoho květináče zasadím dva až tři zakořeněné řízky. Když příliš rostou, zastřihávám je.

Scindapsus slouží i jako barometr. Objeví-li se na koncích listů kapičky, rostlina vytěsňuje vodu, a my doma víme, že bude pršet.

A protože do třetice všeho dobrého, jako třetí rostlinku si z návštěvy odnesete tlustici. Hodí se do moderního inteliéru. Je skromná, vyžaduje jen malou péči. Patří mezi sukulenty, a tak se nic neděje, když ji občas zapomenete zalít. Také ona se množí vrcholovými řízky, které musí před napícháním do půdy několik hodin zaschnout. V období měsíců února a března dobře zakoření. Má ráda písčitou humózní půdu. Je však vděčná i za náš zahradní kompost. Je nositelkou pozitivní energie.


Tlustice

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.