Amarylis nebo-li Hvězdník

První cibulky Hvězdníku se k nám dostaly z Jižní Ameriky. Je to cibulovitá rostlina, kterou pěstujeme hlavně pro její nádherné květy, které vykvétají na dlouhém dutém stvolu. Květy jsou opravdu překrásné a bývají bíle, růžové, červené i páskované a rostliny mívají 2 – 5 květů na jednom stonku. 

Dlouhé listy vyrůstají z cibulky zpravidla později než pupen. Chcete se doma kochat nádhernými květy Amarylisu? Není to nic složitého.

Nákup cibulky

Velkokvěté cibule Hvězdníku kupujeme již narašené v zimních měsících. Při koupi musíme sledovat, zda je na vrcholu cibulky již viditelné poupě.
Cibulku pak doma zasadíme do květináče, jehož průměr je jen o něco málo větší než je průměr cibulky. Dbáme, aby cibulka vyčnívala asi polovinou nad úrovně hlíny.

Substrát

Substrát pro výsadbu Hvězdníku smícháme ze staré listovky, pařeništní země, drnovky a písku. Když použijeme jiný květinový substrát, přimícháme do spodní části květináče říční písek nebo jiný drenážní materiál. Do drenáže také přidáme hnojivo (tablety, granule). Drenáž je velmi důležitá, neboť chrání kořínky cibulky proti hnilobě. Hlínu kolem cibulky nakonec dostatečně upěchujeme.

Stanoviště

Květináč se zasazenou cibulkou postavíme na světlé, teplé místo. Podle výsadby a také teploty by měl Hvězdník vykvést tak za 1 – 3 měsíce. Kvete většinou v zimních měsících (lednu až dubnu).

Hnojení

Rostlinku pak hnojíme, tak jednou za 1 – 2 týdny, tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Hnojit však začínáme až po vypučení pupenů a přestáváme po uvadnutí listů.

Zálivka

Hvězdník v době kvetení hojně zaléváme. Půda by měla být stále mírně vlhká. Při zalévání však nesmíme lít vodu přímo na cibulku.

Doba klidu

Po odkvětu Hvězdníku stonek i s listy odřízneme, cibulku necháme zatáhnout a postupně snižujeme zálivku, až přestaneme zalévat úplně. Období vegetačního klidu trvá asi 8 týdnů. Pak cibulku vyjmeme z květináče, oddělíme dceřiné cibulky a mateční cibulku necháme pomalu zaschnout v původním květináči, který uložíme na chladnějším, suchém místě a nezaléváme jej.

Nový pupen

Asi po 3 i více měsících, když se vrcholu cibule objeví nový pupen, vyjmeme cibuli, zbavíme ji starých kořenů a znovu zasadíme do květináče s novým substrátem.. A tak může celý proces začít znovu.

Důležité je opravdu dodržet toto období klidu, jinak by nám rostlinka nevykvetla!

Množení

Hvězdník se množí při přesazování dceřinými cibulkami (zdlouhavě i semeny).

Na závěr však ještě jedno důležité upozornění – tato krásná kytička je velmi jedovatá!

Ale pěstování amarylisu se nebojte, uvidíte, že to není není vůbec složité a nakonec budete odměněni nádherou jeho květů.
Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.