Jak vybírat podlahu během rekonstrukce

Plánujete rekonstrukci pěkně od podlahy a přemýšlíte, jaký druh podlahové krytiny bude nejlepší volbou? Na trhu dnes najdete poměrně široké spektrum různých variant, kdy každý z nich má své výhody i nevýhody. A podle čeho se orientovat při výběru? To se dozvíte v tomto článku.

Podle místnosti

Při výběru podlahy berte ohled na to, do jaké bude místnosti. Například v koupelně a kuchyni je potřeba klást důraz na odolné řešení, kterému nebude vadit voda. To většinou znamená klasickou dlažbu. Hodit se však může i podlaha z umělých materiálů, jako je PVC nebo vinylová plovoucí varianta.

Náročnost údržby

Dalším velmi důležitým parametrem je i náročnost na údržbu a případná životnost. Například také klasické umělé lino známé pod označením PVC podlaha nevyžaduje žádnou speciální údržbu a dá se velmi jednoduše vytírat. Na druhou stranu se poměrně rychle opotřebuje a kvůli své měkkosti může být náchylná k tvorbě škrábanců, rýh a podobných poškození. Dlouhou životnost oproti tomu nabízí dřevěné podlahy, u kterých se však musíte připravit na lehce náročnější údržbu. Budete zde potřebovat speciální čisticí prostředky a jednou za čas provést ochranu vrchní vrstvy v podobě lakování nebo olejování.

Podklad a způsob pokládky

Výběr podlahy může ovlivnit i podklad. Zde je dobré poradit se s odborníkem a zvolit takovou variantu, kterou bude možné správně položit. V tomto ohledu je velmi náročná dřevěná podlaha, která vyžaduje naprosto rovný podklad. Pro lehké i větší nerovnosti tak bývá dobrou volbou vinyl nebo lepené PVC. Právě způsob pokládky v plovoucím nebo lepeném stylu je dalším důležitým kritériem. Pokud si na pokládku troufáte sami, budete navíc potřebovat potřebné vybavení a vhodné podložky či lepidla. Nezapomeňte vybrat také správné lišty, které budou vhodně ladit k podlaze i barvě stěny.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.