Je to pomalu rostoucí opadavá liána, která se v listnatých lesích šplhá za sluncem do výšky až 15 metrů. Patří do čeledi Sccisandraceae a na její dlouhé pravotočivé lodyze vyrůstají střídavě eliptické listy. Na rostlině vyrůstají také dva typy květů. Po dobu prvních čtyř let jsou to květy samčí, které mají krémově bílou až narůžovělou barvu a rostlina zatím nenese žádné plody. V dalších letech se objeví i květy samičí. Jsou o něco drobnější a nenápadnější, mají jemnou citronovou vůni. Kvést začínají od konce května do začátku června a vyrůstají po dvou až sedmi na dlouhých stopkách v úžlabí listů. Jen z jediného květu se vytvářejí hrozny bobulí, které by v našich podmínkách mohly připomínat rybíz. Jsou až deset centimetrů dlouhé, červené, bývají zvrásněné, velmi často deformované. Bobule jsou velké asi jeden centimetr a mají typickou nezaměnitelnou kořeněnou chuť. V Číně se rostlině říká Wu Wei Zi a u nás bychom to mohli volně přeložit jako rostlina pěti chutí. Plod obsahuje po jednom až dvou lesklých semínkách a na rostlině zůstává i když opadají listy.
Plody klanoprašky čínské
Klanoprašku lze pomocí semen snadno množit. Je potřeba je zasít čerstvá hned na podzim, v době, kdy uzrají. Rozmnožit rostlinku můžeme i vegetativně, kořenovým oddenkem. Tady je úspěšnost také poměrně velká, zakořeňuje dobře.
Rostlina pěti chutí má výrazné povzbuzující účinky, ale není to léčivka. Léčivé účinky tedy nemá. Celkově působí proti stresu a únavě, zlepšuje ostrost zraku, hlavně vidění ve tmě, zlepšuje dýchání. Obnovuje jak duševní, tak tělesné síly a při tom nemá žádné vedlejší negativní účinky. V tradiční čínské medicíně je velice ceněná a vedle ženšenu je pokládaná za tonizující a podpůrný prostředek. Protože potlačuje chuť k jídlu, používá se při redukčních dietách. Z jejich listů lze připravit čaj a semena z klanoprašky prý povzbuzují centrální nervový systém a zvyšují krevní tlak. Celkově jde tedy o rostlinu, která má podpůrný účinek při fyzickém a smyslovém vyčerpání organizmu. Studenty je používána v době příprav na zkoušky, údajně zahání i ospalost, takže umožní práci i učení i při omezeném spánku.
Plody, které dozrávají v polovině srpna se podobají červenému rybízu a užívat se mohou buď čerstvé nebo sušené. Přidat si je můžeme do čajových směsí. Nechávají se taky louhovat po tři týdny v lihu na slunci a extrakt se pak užívá po kapkách. Jeho účinky jsou popisovány jako velmi povzbuzující. Dužina plodů obsahuje velkou řadu cenných látek. Například organické kyseliny, vinnou, jablečnou i citronovou, sacharidy, vitamin E. Hlavní cennou látkou je látka zvaná schizandrin a schizandrol, které mají výrazné tonizující účinky. Nakonec nemůžeme opomenout obsah vitamínu C, kterého je v plodech až 30%.