Nolina zakřivená, sloní noha

Nolina zakřivená (Beaucarnea recurvata), známá také jako „sloní noha“, je exotická, nenáročná rostlina, která v přirozených podmínkách dorůstá do rozměrů stromu. Nolina, jakožto pokojová rostlina je však podstatně menšího vzrůstu.

Při pěstování noliny mějte trpělivost. Tato rostlina velmi pomalu roste. Již při samotném sázení, je nutné semínka nejdříve přes noc nechat namočená ve vodě a teprve potom je zasadit. Ideální je sázet do květináčku maximálně po 3 semínkách. Vyklíčení je otázkou několika týdnů.

Semínka lze zakoupit v balení po 10 kusech za cenu cca 50 – 60,-Kč.
V mém případě byla úspěšnost vyklíčení 60% (vyklíčilo 6 semínek z 10 zasazených).

Nolina (sloní noha) 9 měsíců po zasazení

Nolina má typicky dlouhé a úzké listy (vzdáleně připomínající listy Draceny). V dospělosti má charakteristický kmen, jež připomíná tvar „sloní nohy“.

Nolina (sloní noha), detail růstu listů

Vyžaduje světlé a slunečné místo. Při umístění na balkoně nebo zahradě si dejte pozor na déšť, rostlina citlivě reaguje na přemokření. Velmi dobře snáší suchý vzduch. Rostlinu zaléváme mírnou až střední zálivkou. V letních měsících jednou za 14 dní přihnojujeme. V zimě nejlépe umístit na světlé, chladnější místo, kde by teplota neměla klesnout pod 10°C.

Kmen dospělé rostliny slouží jako zásobárna vody, proto nevadí, když zapomeneme a vynecháme zalití.

Rostlinu přesazujeme jedenkrát za 3 – 4 roky.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.