Pro maximální využití dešťové vody pro běžný chod domácnosti i na zalévání zahrady se hodí praktické zásobníky. Běžně pojmou kolem stovek až tisíce litrů vody, takže poslouží jako dostatečná zásoba pro zalévání, splachování toalety nebo pro chod pračky. Tato užitková voda je navíc zdarma, což znamená i úsporu ve vyúčtování za spotřebu vody.
Vyberte nádrž o vhodném objemu
V první řadě je důležité vybrat nádrž o vhodném objemu, kam se vejde dostatečné množství vody. Kromě celkové kapacity však záleží na rozměrech samotné nádrže a způsobu jejího umístění. Pokud máte k dispozici připravenou velkou podzemní šachtu, můžete bez obav zvolit velkou nádrž. Naopak při omezených možnostech, kdy musí být nádrž na pozemku, vedle domu či na zahradě, bude lepší menší varianta, která nezabere tolik místa na pozemku a nebude působit příliš rušivě.
Umístění pro shromažďování vody
V souvislosti s výběrem vhodné velikosti nádrže přemýšlejte také nad tím, kde bude umístěná. To v praxi znamená přípravu otvoru v půdě, vyhrazení volného místa a podobně. Vyřešte také to, jakým způsobem bude voda do nádrže sváděna. Nejčastější varianta spočívá v napojení na okapy, kdy se v zásadě celého obvodu střechy voda soustředí do okapů, které následně vedou do nádrží. Podobně je možné využít například střechu garáže, skleníku či jiné stavby, která má ideálně zkosenou střechu, ze které voda stéká.
Napojení na způsob využití
Aby bylo možné takto získanou vodu využít, musíte nádobu připojit na místo, kam bude voda dále sváděna a čerpána. Může jít například o čerpadlo, které bude napojené na hadici pro zalévání, jako přívod vody pro pračku či daná voda poslouží pro splachování toalety. Pamatujte však na to, že nejde o vodu pitnou, ale výhradně užitkovou, ať ji používáte výhradně k těmto účelům, protože může potenciálně obsahovat nezdravé látky.