V létě začíná sdílení elektřiny: Jak využít potenciál komunitní energetiky v Česku?

Od 1. července 2024 přináší novela energetického zákona č. 458/2000 Sb. (známá jako LEX OZE II) možnost komunitního sdílení elektřiny v rámci celé elektrizační soustavy České republiky. Tato změna otvírá dveře jak jednotlivcům, tak sdružením vlastníků jednotek (SVJ), bytovým družstvům a obcím k vyšší energetické soběstačnosti a finančním úsporám. Fotovoltaika v České republice má obrovský potenciál – do roku 2030 může dosáhnout výkonu dvojnásobku současné jaderné elektrárny Dukovany!

Potenciál fotovoltaických systémů

Studie společnosti EGÚ Brno, zaměřená na potenciál komunitní energetiky v obcích a bytových domech, ukazuje tři scénáře rozvoje fotovoltaiky do let 2030 a 2040. Referenční varianta, která představuje střední cestu rozvoje, odhaduje, že v roce 2030 bude v ČR k dispozici 6,32 km² plochy pro instalaci střešních solárních panelů na bytových domech a 6,68 km² na obecních budovách. To odpovídá výkonovému potenciálu 1 871 MW pro bytové domy a 2 195 MW pro obce. Pro srovnání – současný instalovaný výkon všech čtyř reaktorových bloků v Dukovanech je 2040 MW.

Komunitní sdílení elektřiny vidíme jako cestu k levnější energii pro jednotlivce i k rozvoji obcí a lokální ekonomiky. Levnější energie může přilákat nové obyvatele do obcí nebo udržet ty stávající. Může také snížit náklady na provoz pro podnikatele s více provozovnami či pro různé obecní zařízení. Aktuální data ukazují, že stále existuje značná plocha vhodná pro instalaci fotovoltaických panelů. Úspory na energiích mohou výrazně odlehčit rozpočtům měst a obcí,“ říká Pavel Matějovič, provozní ředitel společnosti Schlieger.

Aktivní zákazníci a energetická společenství

Sdílení elektřiny mezi různými subjekty bude možné dvěma způsoby – prostřednictvím skupin aktivních zákazníků nebo v rámci energetických společenství.

Aktivní zákazníci

Skupiny aktivních zákazníků nepotřebují založení formálního společenství. Tento model je vhodný pro rodiny, přátele nebo firmy, které jsou propojeny rodinnými či přátelskými vazbami. Stačí přihlásit jednotlivá místa (maximálně 11) prostřednictvím formuláře u Elektroenergetického datového centra (EDC). Typickým příkladem je přenos energie z chaty do bytu.

Energetická společenství

Energetická společenství mohou mít až 1000 členů (domácnosti, SVJ, firmy, úřady, školy apod.). Členové musí sídlit v maximálně třech sousedních obcích s rozšířenou působností nebo v Praze. Společenství musí mít právní formu spolku nebo družstva a nesmí být založena za účelem zisku. Energie se sdílí mezi členy společenství prostřednictvím společných výroben. Pro založení společenství je vhodné konzultovat právní nebo specializované firmy, které mohou poradit s výběrem vhodné varianty a možnostmi dotací.

Specifika pro bytová družstva a SVJ

Bytová družstva a SVJ mohou využít tzv. jednotné odběrné místo (JOM) nebo vůdčí odběrné místo (VOM) a přidružená odběrná místa (POM). Tato řešení mohou výrazně snížit náklady domácnostem. Systémy do 50 kWp nepotřebují stavební povolení nebo statický posudek, což je výhodné pro domy s více vchody. Například dům s pěti vchody může mít fotovoltaický systém o velikosti až 250 kWp bez složité administrativy.

Průběhové měření a povinnosti

Pro sdílení elektřiny je nezbytné mít průběhové měření spotřeby elektřiny v 15minutových intervalech. Elektřina musí být spotřebována ve stejné čtvrthodině, kdy je vyrobena. Provozovatelé distribučních soustav mají povinnost bezplatně instalovat průběhové elektroměry členům energetických společenství s výrobnou do 50 kW do tří měsíců od podání žádosti. Sdílená elektřina má přednost před elektřinou od distributora, což znamená, že aktivní zákazníci platí pouze distribuční a ostatní poplatky, ne za silovou elektřinu.

Data z měření bude zpracovávat EDC, které bude vyhodnocovat sdílení elektřiny jak v rámci komunitního sdílení, tak mezi aktivními zákazníky. Od 1. srpna 2024 začne EDC plně fungovat, což znamená reálný začátek pro komunitní sdílení elektřiny v Česku.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.