Zeleninová zahrádka na balkoně je krásná i užitečná

Dokonalá zeleninová zahrádka na balkoně vám poskytne nejen bujnou zeleň, ale také mnoho vynikajících plodů, které zmenší váš účet v obchodě. Minizahrádka na balkoně může být velmi užitečná a díky kombinaci s kvetoucími rostlinami bude vypadat ještě lépe. Pěstování na balkoně není složité, ale existuji zde i rizika, se kterými musíte počítat.

Co je základem úspěchu pro zeleninu na balkoně?

Nezáleží na tom, co budete pěstovat. Vždy se podívejte na specifické požadavky jednotlivých druhů zeleniny, ale obecně budete potřebovat kvalitní, vzdušný a propustný substrát. Hnojení je velmi důležité a měli byste ho provést poprvé asi 4 týdny po výsadbě. Díky tomu bude mít zelenina dostatek živin, ale hnojit byste měli opatrně, abyste rostlinám neublížili. Vždy se držte dávkování na obalu. Nejlepší jsou tekutá hnojiva na zeleninu, kde budete mít přesně popsáno, co dělat.

Pěstovat můžete i na maličkém balkonu

Hodně lidí si myslí, že nemohou pěstovat na balkoně zeleninu, protože je příliš malý. Velký omyl. Na trhu dnes najdete i vertikální květináče, které zaberou velmi málo místa, a zároveň do nich můžete umístit hodně rostlin. Závěsné koše a květináče jsou většinou z plastu, aby byly lehké. Najdete je v nejrůznějších tvarech i velikostech a ušetříte díky nim hodně místa. Vždy nahoře začněte nejmenším a pokračujte až po největší. Do každého můžete dát jiný druh zeleniny, takže se dočkáte i mnoha druhů na malém prostoru.

Jakou zeleninu můžete pěstovat na balkoně?

Pro pěstování tohoto typu potřebujete rostliny, které mají kompaktní tvar. Nejoblíbenější jsou rajčata. Některé odrůdy jsou speciálně navržené pro pěstování v květináči. Vypěstovat si ale můžete také malé okurky, nakládačky, papriky, chilli papričky nebo špenát jahodový. Tento druh špenátu není příliš známý, ale chutná úžasně. Použít ho můžete do salátu, ale také palačinek nebo pomazánek. A nakonec si můžete na balkoně zasadit také lahodné borůvky.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.