Inflace neustále roste a představuje obrovské riziko pro mnoho lidí. Ceny pohonných hmot, potravin i energií se šplhají nahoru a vy nevíte, jak alespoň něco ušetřit? V první řadě si musíte zjistit všechny své výdaje a vytvořit si rozpočet na každý měsíc. To jsou rady, které dostanete od každého. Nejde ale o jediné způsoby, jak šetřit.
1) Projděte si všechny smlouvy
Hodně lidí to ani nenapadne, ale každý měsíc platíte účet za telefon, životní pojištění, havarijní pojištění a další. Každá ze smluv, kterou máte uzavřenou, byste měli pozorně pročíst. Možná platíte za dané služby zbytečně moc, což ve výsledku narušuje váš rozpočet. Nemusíte hned všechno rušit, ale měli byste zvážit, jestli musíte skutečně platit tolik. Poraďte se s finančním poradcem. Ten bude přesně vědět, kde můžete nejvíce ušetřit.
2) Úspory na energiích mohou hodně pomoci
Ceny energií teď trápí hodně lidí. Z tohoto důvodu byste na nich měli šetřit. Podívejte se na smlouvu s dodavatelem energií, využívejte levný proud a vytahujte ze zásuvky spotřebiče, které právě nepoužíváte. Podívejte se také na tarify jiných dodavatelů a zjistěte, jestli máte skutečně výhodnou smlouvu, která se vám vyplatí.
3) Jaký je váš cíl při spoření peněz?
Všichni říkají, že chtějí šetřit. Většina lidí ale nemá jasný cíl. Díky tomu je to mnohem složitější. Spoření se hodně liší podle toho, na co šetříte. Jde o dluh, dovolenou nebo rekonstrukci bytu? Stanovte si konkrétní cílovou částku a časovou osu. Podle toho můžete stanovit měsíční částku, kterou si potřebujete dát stranou. Tu začleňte do rozpočtu a bude se vám šetřit mnohem snáze.
4) Finanční rezerva je základ
Úspory neznamenají jen to, že jste na konci měsíce v plusu. Vytvořit byste si měli také finanční rezervu, do které budete moci sáhnout v případě, že se nečekaně rozbije auto, kotel nebo onemocníte a nebudete moci chodit do práce. Peníze vždy odkládejte hned poté, co vám přijde výplata. To, co zbyde na konci měsíce, budou úspory na vaše cíle. Ideálně byste měli mít našetřené peníze ve výši minimálně šesti výplat.