4 rady, na co si dát pozor při výběru bytu

Plánujete stěhování do nového bytu, ale nevíte, na co si dát pozor během procházení jednotlivých nabídek na internetu? Není se čemu divit, protože ceny jsou neuvěřitelně vysoké a jakákoliv lákavá nabídka může dokonale zaslepit správný úsudek. Tohle jsou 4 věci, na které si dát vždy pozor při výběru bytu.

1) Vhodná lokalita

Správná lokalita je pro výběr bytu naprosto zásadní. Nejdříve si dopředu ověřte, v jaké vzdálenosti je potřebná občanská vybavenost. Někdo potřebuje bydlet ve městě, odkud bude všude blízko pěšky, kdežto jiným lidem bude skvěle vyhovovat bydlení na okraji či na menší vesnici, protože nemají problém s dojížděním autem. Při tomto výběru myslete i na budoucnost, kdy můžete za pár let potřebovat školu nebo školku pro své děti.

2) Dispozice místností

Ve velké většině případů jsou byty postaveny tak, že mezi jednotlivými místnostmi vedou stěny, které není možné odstranit. Změny dispozice tak mohou být velmi komplikované a cenově i technicky náročné. Z toho důvodu je vhodné vybírat pečlivě. Při osobní prohlídce se zeptejte na potřebnou dokumentaci, kde můžete zjistit, jaké stěny jsou nosné a s čím by se dalo hýbat.

3) Právní vady

Prodej nemovitosti může být často komplikovaný i kvůli právním vadám. V praxi jde o věcná břemena, zástavní práva a další nedostatky vázané na konkrétní nemovitost. Tuto skutečnost si můžete ověřit výpisem z katastru nemovitostí, o který je možné zažádat za drobný poplatek i přes internet.

4) Výše záloh

Při bydlení v bytě je nutné počítat se zálohami na úklid společných prostor či do fondu oprav. Jejich výše se liší podle plánovaných rekonstrukcí nebo zda je potřeba splatit již existují dluh po dokončené rekonstrukci. Vždy si dopředu vyžádejte předpis záloh a ideálně i vyúčtování za minulý rok, ať si uděláte představu o tom, na kolik bude každý měsíc vycházet bydlení.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.