Vyhýbáte se procházkám ve volné přírodě, skoro nevětráte, ale obtíže spojené s alergií přetrvávají i doma? Pyly nejsou jen doménou venkovních prostor, jak by se mohlo zdát, ale hojně se vyskytují i v interiérech, kam je zvenku přenášíme na oblečení nebo ve vlasech a vlétají otevřenými okny a dveřmi. Jak doma účinně omezit množství pylu na minimum, radí specialista na alergie Michal Závacký z portálu ProAlergiky.cz.
Co je vlastně pyl?Pylová zrníčka jsou rozmnožovací částečky kvetoucích rostlin a všechna obsahují bílkoviny. Právě na ně vzniká nepřiměřená imunitní reakce organismu, která se projevuje například kýcháním, vodnatou rýmou, svěděním a zarudnutím očí, dráždivým kašlem nebo celkovým vyčerpáním. |
Jak omezit kontakt s pylem
„Alergik by měl přicházet s alergizujícím pylem do kontaktu co nejméně. To zahrnuje nejen dobrou znalost jeho pylové sezóny, ale i nastavení rutiny, která mu zvládání obtíží usnadní a pomůže kritické měsíce v roce překonat,” uvádí Michal Závacký. Omezení výskytu pylu v domácnosti tak patří mezi nejdůležitější kroky.
1) Nepusťte pyly dovnitř
Větrejte intenzivně, ale krátce. Do okna, které používáte nejvíce, můžete instalovat protipylovou síť, která množství polétavých částic zredukuje. Je velmi podobná klasickým sítím proti hmyzu, díky daleko hustší struktuře však kromě hmyzu zachytí až 90 % pylových zrnek. Vybavena je většinou systémem suchých zipů nebo nosných rámečků, takže při její instalaci není třeba narušovat okenní rám.
Pyl ulpívá i na oblečení, proto by se měl alergik po příchodu domů převléct a oblečení z venku nechat ideálně v chodbě na jednom místě a dál ho nepřenášet. Osprchováním a umytím hlavy by se měl zbavit i zbylých donesených pylových částeček, které by ho doma mohly dráždit.
2) Zajistěte bezpečné ovzduší
Zvažte investici do čističky vzduchu. Díky několikanásobné filtraci vzduchu a jeho nasávání a vypouštění zajišťuje jeho neustálou cirkulaci a zbavuje ho téměř 100 % nečistot, pylů, prachových částic, kouře, pachů, ale i bakterií a virů. Tento pomocník je vhodný nejen pro domácnosti, ve kterých žijí alergici, ale i pro rodiny s dětmi, seniory, osoby se sníženou imunitou nebo do novostaveb či nově zrekonstruovaných objektů.
3) Zaměřte se na úklid
„Pylová zrnka jsou lehká, ve venkovním vzduchu jich poletuje velké množství. Pokud se dostanou do interiéru a usadí se, je důležité odstranit je včas, protože se mohou při každém pohybu v místnosti snadno vrátit do vzduchu. Při úklidu je potřeba co nejméně vířit prach. Vysávat byste proto vždy měli výkonným vysavačem s kvalitním filtrem, doporučujeme častěji vytírat a odstraňování prachu a stírání povrchů provádět vždy mokrou metodou za pomoci vlahého hadříku,“ doplňuje výčet specialista.
4) Využijte pomocníka navíc
Pro zajištění bezpečného ovzduší domácnosti můžete k výše zmíněné rutině přidat i používání přípravku na odstraňování alergenů ze vzduchu. Ten obsahuje aktivní čisticí látky a přírodní antialergeny, které problematické polétavé částice obalí a naruší jejich buněčnou strukturu. Existují i přípravky, které neutralizují i alergeny usazené na kobercích, matracích, čalounění a dalších domácích textiliích. K dostání jsou ve formě spreje i přísady na praní a konkrétně v případě pylových alergií je vhodné všechny přípravky kombinovat.
Poznejte svého nepřítele
Poznat svoji pylovou sezonu a seznámit se s pyly je v případě alergií klíčové. „Sledujte pylové zpravodajství, abyste stihli včas kontaktovat svého alergologa a nechat si předepsat potřebné léky. Přestože obtíže trápí alergika jen určitou část roku, kdy jsou v květu konkrétní rostliny, které mu vadí, není radno je přecházet nebo podceňovat. Neléčené alergie se mohou rozšířit na širší spektrum alergenů, nebo dokonce přejít v chronická onemocnění a záněty,“ varuje odborník.
Pylová sezóna vstoupila do své nepřehlédnutelné fáze a trvat bude až do konce září. U léčby alergie zvlášť platí „lépe později, než vůbec“. Průzkumy navíc uvádějí, že v roce 2050 bude mít až 40 % obyvatelstva nějaký projev alergie. Znáte svého protivníka dobře?