Avokakádo

Možná už jste někdy seděli ve stínu hrušky. Totiž chtěl jsem říci samozřejmě hrušně, protože nemáme zřejmě nikde na světě ani tak velké hrušky, ani tak malé človíčky, aby se mohli tito schovávat ve stínu ovoce.

Ve stínu hrušky ano. Ovšem troufnu si říci, že ve stínu hruškovce přelahodného nikoliv. Protože jakkoliv jsou si tyto dva názvy stromů podobné, nejedná se o jedno a totéž. Což mohu potvrdit, protože já jsem už pod hruškovcem přelahodným seděl. Tedy zpět – ne pod ním, ale raději vedle něj. Protože jestliže není zrovna příjemné dostat po šišce padající přezrálou hruškou, plodem zmíněného hruškovce tuplem.

Protože na hruškovci přelahodném, pocházejícím ze Střední Ameriky a pěstovaném leckde, kde je teplíčko, nerostou hrušky, ale avokáda. Tedy plody na dálku hrušky vcelku i připomínající, ovšem ve zralém stavu přece jen vesměs větší, těžší a rozhodně tvrdší. A to nejen díky obrovské pecce uvnitř.

Avokáda, jež z hruškovce padají, jsou tmavozelené až černé ovoce s měkkou roztíratelnou dužinou, nikoliv tedy ten nezralý tvrdý fujtajbl, který vám podstrkují naši obchodníci, dorůstají až dvaceti centimetrů a jeden plod pak může vážit až kilo, takže se už jistě nedivíte, proč mi majitel Bed and Breakfastu v Pietermaritzburgu tak často měnil rozbitou lampu před mým pokojem a pod tímto stromem.

Takže je avokádo jídlem těžkým. A to nejen svojí hmotností, nýbrž i tím, že obsahuje mimo měď, hořčík, draslík, fosfor a vitamíny C, E, K, H a B i fůru živin. A mohu potvrdit, že po nenasycených kyselinách olejové, palmitové a linolové, těchto kvalitních tucích, a rovněž četných bílkovinách se přibírá jedna báseň, totiž spíše horor poté, co se máte soukat do kalhot.

Ovšem avokádo zároveň představuje mimo nebezpečí těsnosti kalhot i nebezpečí ve formě jedu persinu, jenž je nebezpečný papouškům, kanárům a do jisté míry i kočkám a psům, čím lze vysvětlit to, proč jsem musel plody sbírat ze země pro vlastní potřebu rychle, dříve, než je znechucený pes domácích stačil potento.

Těm, jimž avokádo, mnou pro své účinky po nadměrné konzumaci přejmenované na avokakádo, nejede ani není jedovaté, pak může posloužit třeba jako pleťová maska, zlepšující stav hlavně suché kůže se sklonem k vráskám a předčasnému stárnutí. Prý i posiluje srdce, snižuje krevní tlak a pomáhá při nemocech jater, ledvin a močových cest.

Takže já mám avokádo rád a v Africe si ho dozajista dám. Jen doufám, že mi přistane na talíři a nikoliv na hlavě.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.