Barevné letničky v zahradě – pastva pro oči, včely i motýly

Není nic krásnějšího než zahrada plná květin s všudypřítomným bzučením včel. Barvami zářícími květinami, které jsou ozdobou letních zahrad, ale lákají také včely, čmeláky, ale i motýly na voňavé květy, jsou letničky. Na oplátku za květinovou pastvu opylují i květy ovocných stromů, jabloní, meruněk nebo třešní a pěstitel se tak může těšit na bohatou úrodu. Jak vytvořit letničkovou zahradu, co vysadit a kdy začít?

Květy, kam se podíváš

Letničky jsou jednoleté druhy rostlin, které během 10 měsíců svého života stihnou vyrůst, vykvést a dát semena. Některé druhy, jako tařicovka, kvetou dokonce až do zámrazu a vy se tak můžete kochat pohledem na květy po celé léto i podzim. A kam vysadit letničky? Vyberte odlehlejší část zahrady s dostatkem slunečního záření. Letničky jsou povětšinou teplomilné, většina také pochází ze suchých a teplých oblastí, často z polopouští, vhodnější je proto sadba do lehčí a propustné půdy s dostatkem živin.

Barevné pruhy nebo směs květů rozmanitých tvarů

Letničkový záhon lze snadno stylizovat podle vybraných druhů letniček. Pro milovníky modré a fialové barvy lze doporučit černuchu, chrpu, svazenku, sporýš, fialu šedivou nebo tařicovku, která se dobře vyjímá i v květníku na jižně směrovaných balkonech. Naopak milovníci různých odstínů červené a růžové mohou vysadit dračík, nocenku, krásenku, mák, červenou šalvěj nebo ostálky s velkými květy. Žlutou oblast dokonale vytvoří krásnoočko, slunečnice, hořčice nebo měsíček. Nikomu by na zahrádce, podél příjezdové cesty nebo kolem zeleninových záhonů neměl chybět také aksamitník, česky afrikán. Je hezký a zároveň užitečný, odpuzuje totiž háďátka.

Na jaře je nejvyšší čas

Jak bylo řečeno, letničky jsou jednoleté druhy a vzhledem k tomu mnoho druhů vyžaduje brzké předpěstování v pařeništi nebo na okenních parapetech v průběhu března. Ideální je použití výsevných misek se substrátem, ale postačí i kelímky. Je dobré si jednotlivé druhy přesně označit, abyste pak vytvořili barevný záhon podle svých představ. Ostatní letničky, kterým chlad tolik nevadí, je možné vysadit přímo do záhonů v druhé půli dubna, některé předpěstované druhy až v druhé půli května. Sázejte vždy s ohledem na jednotlivé druhy a jejich odolnost vůči chladu. Pak už jen stačí pár týdnů počkat a těšit se z navoněné krásy květů a bzučícího hmyzu.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.