Bojujeme se sviluškami na orchidejích

Svilušky jsou drobní bílí pavoučci, pouhým okem neviditelní. Na jejich rozpoznání si musíme vzít lupu. A protože se jedná o saví hmyz, boj s nimi rozhodně není jednoduchý, ani krátkodobý. 

Občas to nemusí být ani naše chyba, prostě si je třeba domů doneseme už z květinářství, nebo se naše rostliny nakazí během letního pobytu na zahradě, nebo od darované rostlinky od souseda. Stalo se nám to už také mnohokrát, a naposledy právě u orchidejí. Pokud napadení není pro rostlinu zničující, máme docela velkou šanci rostlinky zachránit.

Napadení poznáme poměrně snadno. Na listech se objeví stříbrné flíčky, bílé tečky, místy vykousaná dužina, celá rostlinka neprospívá a chřadne. Zpomalí se nebo téměř zastaví růst, pokud kvete, květy těžko rozkvétají a jsou zakrslé. Pro naše orchideje jsme zvolili postřik určený právě na svilušky.

Je nutné postupovat právě tak, jak je psáno na obale a dodržet správný postup i co se bezpečnosti týče. Použít ochranné rukavice a brýle. Pokud máme možnost, raději vyneseme rostliny z bytu třeba na balkon a postřik provedeme tam. Nikdy ale nedáváme rostliny na přímé sluneční světlo, počkáme na suché a teplé, ale ne horké počasí. Dobře si rozmyslíme, jakou dávku roztoku budeme potřebovat a tomu také přizpůsobíme koncentraci chemického prostředku. Při rozmíchávání se většinou doporučuje do trochy vody nakapat preparát, dolít zbytkem vody a důkladně promíchat.

Někdy se můžeme setkat také s tím, že se do roztoku přidává trošinku smáčedla. To proto, aby přípravek na listech a vůbec na celé rostlině ulpěl a aplikace byla účinnější. Takto připravený roztok přelijeme do rozprašovače, který bychom si měli nechat už pouze na takovéto případy. Rostlinku se nebojíme celou pořádně postříkat, i na listy zespodu. My navíc při aplikaci ještě postříkáme i povrch substrátu. Kapalný roztok by na rostlině měl ulpívat, v žádném případě nesmí stékat.

Každé místečko by mělo být ošetřeno. Postřik budete muset zopakovat.Většinou se doporučuje po 7 dnech ještě provést další ošetření. Boj se sviluškami je náročný, a pokud rostlinu potřebujeme ošetřit vícekrát, je nutné zvolit jiný druh přípravku. To proto, aby svilušky nezískali rezistenci.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.