Broskvoň

Broskvoně pocházejí z Číny a jde o stromy žijící poměrně krátce, pouhých patnáct až dvacet let. Dorůstají výšky pěti metrů, nejrychleji rostou v prvných letech po zasazení. Ty nejlepší z nich mají kotlovitý či pyramidální tvar koruny.

Pro svůj správný růst potřebují humózní, vápenatou a živnou půdu s větším množstvím vláhy. Nejlépe se jim daří ve vinohradnických oblastech, na teplých a slunných místech na mírných na jih orientovaných svazích do dvou set padesáti metrů nad mořem, s dostatkem volného prostoru kolem sebe. Nesnášejí naopak přemokřenou půdu, v níž dochází k vymrzání stromů. Zejména jednoleté dřevo je mrazem dost ohroženo.

Ideální je průměrná roční teplota devět stupňů Celsia a pět set mililitrů srážek.

Broskvoně jsou velmi citlivé v kořenové oblasti, pletivo v kořenech je značně zranitelné a jen málo stačí k jeho vážnému poškození.

Udržovací prořezávání se provádí na konci února a koncem léta, zmlazovací řez se provádívá jednou za čtyři roky. Všechny rány řezem vzniké se ošetřují stromovým balzámem, protože jsou tyto stromy velmi citlivé na poranění.

Plstnaté nebo holé plody, jež jsou většinou červené na osluněné straně, se tvoří už třetí rok po založení korunky.

Broskvoně jsou ohroženy kadeřavostí, broskvoňovou černí, zobonoskami, obaleči jablečnými a mšicemi.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.