Bujarník yohimbe – bujaré afrodiziakum z Afriky

Corynanthe yohimbe, česky bujarník yohimbe, je až 20 metrů vysoký strom z čeledi mořenovitých. Roste v deštných pralesích afrického kontinentu, nejvíce pak v jihozápadní Nigérii, Kamerunu, Kongu a Gabonu.

Bujarník poznáte podle dvou charakteristických znaků: tuhých kožovitých listů vejčitého tvaru dorůstajících až 13 cm a podle světle hnědé kůry. Z malých a nevýrazných květů uzrají drobné křídlaté plody.

Velmi drahé afrodiziakum

Užívanou částí je kůra s afrodiziakálními účinky, kvůli které je ale nutné zničit celý strom, což se bohužel nutně musí projevit v ceně. V současné době je sice bujarník v některých zemích (Kamerun a Nigérie) pěstován pro čistě komerční účely, ale místní produkce přestává sílící poptávce stačit. Sloupnutou kůru je třeba dobře vysušit a poté nasekat na malé kousky, popř. rozemlít na jemný prášek, který je v současnosti nejžádanější.

Kůře nebo extraktu z bujarník use říká zkráceně yohimbe. Jeho pozitivní účinky na libido a touhu po sexu objevili už africké kmeny Křováků a Pygmejů. Odvar z kůry bujarníku se používal při magických obřadech a také při svatbách.

Léčivý a povzbuzující nápoj se získává povařením kůry v horké vodě. 1 lžička sekané kůry (dávka pro jednu osobu) se povaří 15 minut v kotlíku s vodou nad prudkým ohněm. Poté se oheň částečně zadusí a nápoj se nechá ještě 10 minut louhovat. Pije se po malých doušcích. Účinky prý vydrží dlouho, někdy i dva dny 🙂

Bujarník v lidovém léčitelství

Nápoj z kůry bujarníku má prý velmi silné afrodiziakální účinky. Povzbuzuje chuť na sex (u mužů i u žen), napomáhá mocné a plně ovladatelné erekci, zlepšuje kvalitu spermatu a zintenzivňuje sexuální prožitek u obou pohlaví. Účinek vydrží mnoho hodin, protože účinné látky působí přímo v hypotalamu a částečně ovlivňují také míchu.

Při požití dojde postupně ke stimulaci mozku a k bohatému prokrvení pánevní oblasti. Kromě povzbuzení sexuální touhy se odvar z kůry bujarníku rovněž používá k potírání špatně se hojících mokvajících ran a ekzémů a popíjí se také při horečce, kašli, malomocenství a léčbě chorob psychického rázu.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.