Buxus – zimostráz

Buxus neboli zimostráz je vděčná, poměrně nenáročná rostlina. Pochází ze Středomoří, východní Asie, Západní Indie a střední Ameriky. Už prý i v antice zdobily ploty ze zimosrázu římské dvory a venkovské statky. Ve středověku jeho stěny pomáhaly vytvořit v klášterech tichá místa určená k meditaci, rozjímání a modlitbám.

V dnešní době Buxus neodmyslitelně patří také k francouzské zahradní architektuře. U nás jej známe jako keř, který dorůstá asi do výšky tří metrů a roste velmi pomalu. Většinou slouží v zahradách či okrasných parcích jako základní dřevina pro živé ploty.

Buxusy se ale i skvěle hodí pro tvarování a k pěstování v nádobách. Velmi dobře snášejí řez, často se proto rozmanitě tvarují. Dobře snáší suchý vzduch a neškodí jim ani městské, znečištěné ovzduší. Mnozí zahrádkáři znají tento keřík také pod názvem krušpánek.

Buxus je dřevina listnatá, mrazuvzdorná, neopadavá. Má stálezelené, kožovité, asi 1,5–3 cm dlouhé listy. Kvete v květnu až dubnu. Květy jsou žlutozelené. Ovšem u tvarovaných keříků se květů málokdy dočkáme, protože při řezu dochází k odstranění květních výhonů. Plody má v podobě tobolek. Kořenový systém keříku je poměrně mělký, ale bohatě větvený.

Umístění a sázení:

Na slunném stanovišti potřebuje dostatek vláhy, snese ale i zastínění, ovšem keříky jsou pak řidší. Při zakládání živého plotu sázíme asi šest rostlin na metr plotu.

Zálivka:

Má rád vydatnou zálivku, zaléváme jej však až po proschnutí zeminy.

Nároky na půdu:

Vyhovuje mu výživná, neutrální až vápenitá půda.

Hnojení:

Začínáme přihnojovat na jaře (březen až duben), poslední hnojení by mělo proběhnout v srpnu, aby rostliny nezačaly vyhánět nové výhony.

Řez:

První řez Buxusu se provádí v dubnu až v první polovině května. Tento řez by také měl být dost hluboký, aby se sazenice pěkně rozvětvila a zhoustla do stran. Pokud keříky stříháme v červnu, pak už nové výhony neženou do délky a vzniká hustý, uzavřený tvar.

V srpnu ostříháme znovu vyrostlé výhony naposledy, protože by jinak nedokázaly do zimy dozrát, obsahovaly by hodně vody a byly by tak hodně citlivé na mráz. Buxusy stříháme za oblačného počasí, aby se očka a listy, které budou při řezu odhaleny, nepopálily. Při řezu je však nutné dávat pozor na poškození citlivé kůry.

Redakce

Redakce

Redaktoři a redaktorky magazínu Kytičkování pro vás připravují atraktivní články o bydlení. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.